Сакам да кажам/Сакам да прашам

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Луѓево стварно немаат појма за нашата историја воопшто нашата земја.
Пред малку се отвори тема кај мене дома со некои луѓе кои тврдат и со тоа и мене ме убедуваат
дека Македонија била дел од Србија после распаѓањето на Југославија и со тоа дека сме Срби.
Некој пак,
незнаат ни каде е Македонија,
мислат дека е некаде накај Пакистан и дека сме
нецивилизирана земја и народ.
Се прашувам од каде им е сето тоа?
И зошто да немаат никаква представа за нашата земја?
Нормално тогаш користам се што знам да им докажам дека е супер чил земја со образовани луѓе,богата и разновидна култура како и историја , прекрасна природа итн,
но нажалост браќата и македонците кои и не го владеат македонскиот ни го уништуваат имиџот.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,019
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Луѓево стварно немаат појма за нашата историја воопшто нашата земја.
Пред малку се отвори тема кај мене дома со некои луѓе кои тврдат и со тоа и мене ме убедуваат
дека Македонија била дел од Србија после распаѓањето на Југославија и со тоа дека сме Срби.
Некој пак,
незнаат ни каде е Македонија,
мислат дека е некаде накај Пакистан и дека сме
нецивилизирана земја и народ.
Се прашувам од каде им е сето тоа?
И зошто да немаат никаква представа за нашата земја?
Нормално тогаш користам се што знам да им докажам дека е супер чил земја со образовани луѓе,богата и разновидна култура како и историја , прекрасна природа итн,
но нажалост браќата и македонците кои и не го владеат македонскиот ни го уништуваат имиџот.

Ваљда зошто сме мала државичка со 20 самостојни години.
Но, повеќе е до луѓето, индивидуално. Во Америките кога бев, речиси секој муштерија ме прашуваше од каде сум и повеќето ме гледаа како теле кога ќе им кажев. А доста често ми се случуваше да ми одговорат со: Aaaaa Alexander The Great... А имаше и такви што викаа: Ахам... Скопја. Али 80% немаа појма, а јас па од кого очекувам да знае, американец.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
СДК почнав со аеробик, се истрчав, повежбав се смеевме со другарка ми. Најважно е што се чувствувам убаво.
Инструкторот е срцка, смирен, објаснува убаво, дава совети, ииии дааа многу е згоден (wasntme)
Наредна недела пак сум, викендот дома ќе зумбувам, планирам да си стекнам навика за вежбање и здрава храна, веќе неколку недели јадам намалено и веќе се навикнав многу ми е лесно. :D И да супер се чувствувам,многу подобро од порано, мама ме зеза дека почнал носот да ми се гледа (таа ме прави еееептен дебела) и да се пофалам едни тренерки кои ми беа така теснички повеќе не се. Fuck yeah :sreken
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Gemini, Trajche and ZmajChe

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,120
1,683
СДК Демократска држава .. секој кради колку што сака ! Ете така.. На нас учениците заработуваат бе .. ние се му работиме и тоа нас што не следува си го земаат тие .. до перници им е дојдено божееее !!! ама да овие свиреле затоа .. за грев !
http://www.somnia.com.mk/product/en/sound-asleep-pillow/ ?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ZmajChe

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Ваљда зошто сме мала државичка со 20 самостојни години.
Но, повеќе е до луѓето, индивидуално. Во Америките кога бев, речиси секој муштерија ме прашуваше од каде сум и повеќето ме гледаа како теле кога ќе им кажев. А доста често ми се случуваше да ми одговорат со: Aaaaa Alexander The Great... А имаше и такви што викаа: Ахам... Скопја. Али 80% немаа појма, а јас па од кого очекувам да знае, американец.
И тие што знаат за нас имаат лоша представа за Мк.
Првото прашање е дали сум албанка.
Има многу дојденци- албанци и сите албанци на прашањето од кај си,
одговараат со:
Од Македонија.
А има и многу од по селата( ај што се селани,
туку и големи сељаци).
Овде ринтаат по цел ден, да би можеле да си купат добра кола,
за на следниот одмор во Мк.
да се покажат кој се и што се, па и да завртат по некое девојче што се пали на "странци".
И така ќе се оженат, ќе ветуваат се и сешто за кога ќе ја донесат жената овде да ја затворат измеѓу 4 ѕида, да изиграва домаќинка и раѓа деца и ако веќе има работа тогаш како чистачка.
И таа истата за некое време, ќе дојде во Мк.
да се фали како и е добро, а уствари воопшто не излегува од дома овде, нит па се дружи со некого.
Единствената атракција е "музиката"
прослава која се одржува за време на некои наши празници и на која гостуваат тетки со глас на гавран облечени во миничи.
И тоа одприлика се луѓето кои ја преставуваат нашата земја.
И сето тоа, целиот овој систем на живот како и нашите кои живеат овде ме иритираат.Многу.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: DarkPassenger

ZmajChe

Истакнат Член
21 март 2012
937
2,068
93
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ночной охотник