Сакам да кажам/Сакам да прашам

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Сонцето си го прави своето.
Прошетка во стариот дел на градот,
многу луѓе,кафич измеѓу рај од графити,
нови графити( дечките си ја завршиле работата),
птички пеат,
деца се смеат,кафето добро,
убаини,
кога секој ден би бил ваков..
Ендорфини без број.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ZmajChe

monika88

Истакнат Член
1 април 2013
453
645
193
36
Неготино
денес е светскиот ден на здравјето луѓе,честитки да сме живи и здрави уште многу години
77151_4051874313938_1900308109_n.jpg
 

Ана-Каренина

Староседелец
25 февруари 2012
998
1,749
1,093
Сакам да кажам или да се пофалам дека денеска за прв пат ставав инјекција. Кога ќе ми текне дека пред некоја година да видев некој кај што става инјекција ќе се онесвестев.:giggleДобра сум, добра кај што ќе треба да ставам во наредниве 5 дена скроз ќе се испраксирам.
 

ZmajChe

Истакнат Член
21 март 2012
937
2,068
93
СДК значи чувството кога се прејадиш и ти тежи стомакот ! Па после спиеш со саати ! И стануваш и пак ти тежи стомакот ! :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp and Just Perfect

Farfalla

Староседелец
14 февруари 2012
455
1,010
1,103
Ме потсети Ана Каренина на мојата прва анестезија. Од трема наместо да истиснам неколку капки за да излезе воздухот, јас исшприцав пола анестетик. Се тресам јас, се тресе пациентот.
Потоа вториот пат е веќе познат терен, за третиот и четвртиот да стане скоро рутина, а понатаму ја изведуваш целата постапка за неполна минута.
Туку...
Потекнувам од едно место кое се наоѓа по крајот на светот, лево. Македонија моја. Мила, непресушна. Ако се лажеме така е. Потекнувам од тука, тоа не можам да го сменам, ама можам да се потрудам да излезам од тука.
Македонија во суштина е една голема биртија, полна со пијаници кои во еден момент, кога добро ќе се начукаат, се фаќаат гуша за гуша, незнаејќи како, ниту пак зошто. И се фрлаат столици, по невини, по сиромаси.
Чуден е овоj народ, мизерен народ.
И во автобус ечат патриотски песни, на кои и ден денес не им ја сфаќам суштината, конфузни се споредбено со реалноста. Лошата, згужвана, ебена реалност во нашата мила и прекрасна Македонија.
Јас не се срамам од моето потекло, ама не го сакам. Македонија мене ме измалтретира чесно до сега. Македонијава мила ми ги уништи најблиските, а тоа боли.
Тоа е причината што парчето земја кое треба да го наречам татковина ми создава вртлози во стомакот и бес.
 

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,390
1,133
Yellow submarine
Ајде сега сВите у Карпош на концерт, Стевче чу да пева :rofl

А, кој пее зло не мисли. ( Го сакам тоа смајлито со прстето кренато, како да се досетува нешто ! )
...

Денеска некој празник било, а јас цел факинг ден имав грешни мисли, онака сочни и блудни.
Ваљда Џизас вил сејф мај соул :svirka
Ако не, ќе шернам некоја од овие икониве што исполнуваат желби на ФБ, и ќе лизнам монитор да се фати марифетот.

Убав ден децо, весел, лабав, исполнет...да ја дочекаме ноќта ко што доликува.
Кис4е, цмок4е, топ сте, ду6и4ки...