Сатанизам

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Изгледа јас Америка допрва ја откривам:sram предмалку и на кајгана форумот најдов тема за таа соларна јога што ја нарекуваат....можеби навистина лекува, не е на одмет и да се проба:^)
Јогата е јога.....смешно е да и се додаваат непотребни и смешни додавки како соларна, дизел или електрична. Тоа е подеднакво смешно како на пример да кажеш безжичен ислам или трофазно христијанство.... Добро за второво можеби и ќе се пронајде некој, поради тројството нели :)
 

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
Јогата е јога.....смешно е да и се додаваат непотребни и смешни додавки како соларна, дизел или електрична. Тоа е подеднакво смешно како на пример да кажеш безжичен ислам или трофазно христијанство.... Добро за второво можеби и ќе се пронајде некој, поради тројството нели :)
Не гледам дека е смешно соларна, баш е подобро за да знаеш за што станува збор, сепак не е онаа класична јога.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
Смешно е. Мешање баби и жаби.
Јас не сум кумата на оваа индиска техника за лечење со гледање во сонце..така секаде ја пишуваат...нема баби, нема жаби..само јас и моето прво запознавање со овој вид на јога или како сакаш така крсти го.Сите практиканти на јога не ги викаат сангејзери;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Јогата е јога.....смешно е да и се додаваат непотребни и смешни додавки како соларна, дизел или електрична. Тоа е подеднакво смешно како на пример да кажеш безжичен ислам или трофазно христијанство.... Добро за второво можеби и ќе се пронајде некој, поради тројството нели :)
Зошто смешно? Има повеке видови на јога и истите се разграничени со посебни термини и не гледам што е тука за потсмев, а терминот ,,соларна,, само дава до знаење дека е поврзана со сонцето и сончевата енергија, примерите кои си ги навел подоле се ептен без врска. Тоа е исто како да кажеш дека смешно е што карма јогата се нарекува карма јога, затоа што тоа би било исто како да кажеш ,,око за око,, - ислам или ,,што пред тебе, тоа зад тебе,, - христијанство.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: misterija

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Зошто смешно? Има повеке видови на јога и истите се разграничени со посебни термини и не гледам што е тука за потсмев, а терминот ,,соларна,, само дава до знаење дека е поврзана со сонцето и сончевата енергија, примерите кои си ги навел подоле се ептен без врска. Тоа е исто како да кажеш дека смешно е што карма јогата се нарекува карма јога, затоа што тоа би било исто како да кажеш ,,око за око,, - ислам или ,,што пред тебе, тоа зад тебе,, - христијанство.
Има повеќе видови на јога, точно, но "соларна јога" не е меѓу нив. Тоа е термин скован од оној тип на луѓе што под јога подразбираат аеробик вежби и истегнување. Ако гледаме така, тогаш ако некој работи јога покрај река, ќе имаме и речна јога, или шумска јога..... А зошто да не и скопска, битолска...? Мислам дека сум јасен што ми е поентата.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: lady_blue

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
Има повеќе видови на јога, точно, но "соларна јога" не е меѓу нив. Тоа е термин скован од оној тип на луѓе што под јога подразбираат аеробик вежби и истегнување. Ако гледаме така, тогаш ако некој работи јога покрај река, ќе имаме и речна јога, или шумска јога..... А зошто да не и скопска, битолска...? Мислам дека сум јасен што ми е поентата.
Е сега ептем ги измеша работите, аеробик и јога и истегнување...кој ти е тој тип на луѓе што ќе измеша кардио вежби, степ аеробик, денс аеробик, пилатес идр. со јога?? Никаква допирна точна немаат со јога за ди ги мешаш а терминот соларна е точно тоа како што си прилега и незнам зошто одиш контра...ако направиш некоја група што ќе вежбаме поред река и ти ни држиш час, е тогаш ќе се наречеме речни телемитски фитнес практиканти..хаххахаха..мала шала;)
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Е сега ептем ги измеша работите, аеробик и јога и истегнување...кој ти е тој тип на луѓе што ќе измеша кардио вежби, степ аеробик, денс аеробик, пилатес идр. со јога?? Никаква допирна точна немаат со јога за ди ги мешаш а терминот соларна е точно тоа како што си прилега и незнам зошто одиш контра...ако направиш некоја група што ќе вежбаме поред река и ти ни држиш час, е тогаш ќе се наречеме речни телемитски фитнес практиканти..хаххахаха..мала шала;)
Поентата е дека категоризирање на одреден поим се прави врз суштината на која се темели истиот. Јогата е езотериска пракса, нејзината суштина е контемплирање на битието. Затоа имаш фази со кои се постигнува таа контемплација, фази како асана, пранајама, дарана, самсара....
Што значи, поделбата која би била соодветна би се однесувала на термини што ќе се темелат и ќе имаат врска со она што јогата го опфаќа, сонцето и сончањето немаат! Затоа го земав како еден од примерите исламот! Исламот нема врска со струја и кабли, па затоа е смешно и несодветно да кажеш - безжичен ислам.... Таа поделба не е соодветна, бидејќи исламот се однесува на сосема друга област која нема врска со жици. Поедноставно објаснето од ова тешко.
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Има повеќе видови на јога, точно, но "соларна јога" не е меѓу нив. Тоа е термин скован од оној тип на луѓе што под јога подразбираат аеробик вежби и истегнување. Ако гледаме така, тогаш ако некој работи јога покрај река, ќе имаме и речна јога, или шумска јога..... А зошто да не и скопска, битолска...? Мислам дека сум јасен што ми е поентата.
Добро, да, терминот ,,соларна,, е релативно нов термин, но тоа не значи дека е непотребен и смешен, напротив , мислам дека е добро што овој вид на јога има свој термин за да се оддели од останатите, сепак овој вид на јога се разликува од останатите не само поради начинот на практикување туку и поради сериозноста која е неопходна да ја има јогинот пред да започне да ја практикува. Баш поради оној тип на луге кои сметаат дека суштината на јогата е да се истегне телото е добро да се има посебен термин.
Ама сепак примерите ти се без врска, нема логика да го споредуваш терминот ,,соларна,, кој е даден затоа што сангејзингот е јога во која енергијата се црпи од сонцето, со термини кои определуваат каде се врши дејството. Кога јогинот би практикувал јога каде што енергијата ке ја црпи исклучиво од реката, тогаш во ред е да се нарече и хидро-јога, бидејки тогаш представката ке го објаснува видот на јога вежбите кои се користат за да се црпи енергијата од реката, а терминот ,,битолска,, не го објаснува видот на јога вежбите, туку кажува само каде се практикува.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: misterija