Сатанизам

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
У очи смрти, нели, неколку дена пред апокалипса, да го испоштуваме и Луци.

Базиран на идеолошко-филозофски верувања и нашироко опишуван како “последица од христијанските верувања“, се смета дека сатанизмот влече корени уште од појавата на христијанството, но за прв пат јавно започнал да се споменува дури во средниот век, кога се појавиле помали групи-припадници кои одржувале тајни обреди и собири.
Иако народски општоприфатена класификација за ова движење е “секта“, сепак постојат дебати дека според верувањето, не се разликува од ниедна друга религија поради тоа што и кај нив постои верување во едно семоќно (но мрачно) битие - Сатаната, и како и секоја друга религија, има свои знаци и симболи од кои најпознати се пентаграмот и крстот кои се свртени наопаку, а имаат и своја црква која прв пат јавно била формирана во 1966 година од страна на Антон ЛаВеј.
Иако површното гледање ги сврстува сите во една иста група, сепак постојат поделби, па така имаме Сатанисти-Теисти кои веруваат и се придржуваат кон “правилата“ на своето движење, како и Сатанисти-Атеисти/Агностици кои едноставно се поддржувачи и/или прифаќачи на теориите за Сатаната, но не учествуваат активно во ниту едно од движењата, односно, најпростата класификација на овие две е претставена како „Врска помеѓу традиционалното и модерното“, појава која постои кај сите движења/религии од овој тип.
Иако најтесно поврзан ко противник на христијанството, постојат и мали, исламистички движења кои даваат своја перспектива и верување во сатанизмот.
Најинтересниот факт што го имам прочитано, е што, спротивно на народските кажувања и верувања, жртвувањето луѓе е строго забрането, но сепак постојат одредени групи кои жртвуваат животни, а за жал постојат и сатанистички наклонети организации (пр. Црна Ружа, за која не знам колку сте запознаени) кои пркосат и на тоа правило.

Било какви мислења, можеби (за похрабрите) и искуства? Не знам, за некои уште е табу темава, ќе видиме.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: DarkPassenger and slb_bobo

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,275
1,911
1,123
Kumanovo
Ако постои господ, постои и ѓавол, логично е. Штом постои добро, постои и зло. Незнам зашто е табу тема. Паранормални искуства... највероватно не сам имаја и неможу да ги посочу како пример, знам само дека едн мој луд другар, сга е у Сочи - Русија, изиграваше вампир на едну стару бабичку која живеше сс едно ретардирано дете, и кд га фатива много га тепасва. :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: theowndemon

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Имам многу прашања на оваа тема,само нема да барам одговор,чисто сакам да ги поставам.
Господ и Луци се 2 спротивставени страни. Од каде знаеме дека не е Луци добар а Господ лош?
Од каде знаеме дека е сатанизмот лоша религија,кога е претставена како лоша само од христијаните?
Од каде знаеме дека темнината можеби не е добра страна а светлината лоша?
Нит сум сатанист,нити христијанин,атеист сум. Имам читано работи од и за двете религии. Само Сатанизмот опишан од неговите поданици не ми изгледа исто со она што го кажуваат тие што се против таа религија. Наводно Луцифер не тера на убивања,жртвувања и мрачни ритуали,и го тера човекот да го бара својот Бог во самиот себе,фактички самиот човек е свој Бог.
Имав една интернет пријателка што беше сатанистка,а не беше некоја мрачна девојка,освен тоа ми кажа дека во сатанизмот има и спиритуални обреди слични на оние во будизмот,како отварање чакри,медитација итн итн.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Idiot

turop

Активен Член
15 март 2012
105
68
28
Имам многу прашања на оваа тема,само нема да барам одговор,чисто сакам да ги поставам.
Господ и Луци се 2 спротивставени страни. Од каде знаеме дека не е Луци добар а Господ лош?
Од каде знаеме дека е сатанизмот лоша религија,кога е претставена како лоша само од христијаните?
Од каде знаеме дека темнината можеби не е добра страна а светлината лоша?
Нит сум сатанист,нити христијанин,атеист сум. Имам читано работи од и за двете религии. Само Сатанизмот опишан од неговите поданици не ми изгледа исто со она што го кажуваат тие што се против таа религија. Наводно Луцифер не тера на убивања,жртвувања и мрачни ритуали,и го тера човекот да го бара својот Бог во самиот себе,фактички самиот човек е свој Бог.
Имав една интернет пријателка што беше сатанистка,а не беше некоја мрачна девојка,освен тоа ми кажа дека во сатанизмот има и спиритуални обреди слични на оние во будизмот,како отварање чакри,медитација итн итн.

Не бараш одговор зошто самиот си одговори која религија е која и по ова што си го напишал ни ти самиот не знаеш кој си и што си и што правиш изгубен си во весе а не па бог да се нарекуваш.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: scarstone

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
Што се тиче рисјанската слика за сатана и сатанизам, според мене тоа е измишљотина на црквата со цел да сее страв помеѓу рајата за подобро да ги придобие и потчини. И така, се што било непознато и нехристијанско било оцрнувано и се сметало за ѓаволштина. Самата црква села страв и истата нудела закрила од тоа ’’зло’’.

А коа сме кај џаоло, луцифер, сатаната или како милувате да го наречете, ко ќе разгледаш во Џенезата така подобро тој и не бил лош батка. Тој сакал да му ги отвори очите на човекот, сакал човекот да биде мудар, да распознава добро и зло, да не биде обично животно без свест како останатите во градината. Тоа и го постигнал. А на дедо Боже му било доволно човекот да е глуп, гол и бос и да му ја обработува нивата. Ко видел дека човекот се опаметил, го избркал од Рајо, та и обезбеџење поставил да не посегне овој и по плодот на животот и стане бесмртен ко дедо боже. Ах тој дедо боже егоист низаеден...
 

Varosanec

Староседелец
27 мај 2012
67
24
1,008
38
На клупата крши дујкан
Вака сега, скоро сите поголеми религии се држат на неколку исти принципи, во ниедна вера нема нешто лошо како на пример убивање, силување и слични работи, значи сите се држат околу тоа да се сака блискиот околу себе, да му се помогни на ближнио кој е во невоља, да се почитува она што е духовно отколку материјалното и некои други слични работи.
Црната ружа е една секта која е исклучок од ова правило, само кај неа има дозвола за самоубиство и тоа исклучиво со бесење.
Баш би сакал да слушна и јас некое друго мислење ако го има уште некој на форумов полагано испитот на факултет ,,Компаративни релискики системи"
 

84 sk_Y ^_-

Староседелец
21 ноември 2012
595
825
1,093
Вака сега, скоро сите поголеми религии се држат на неколку исти принципи, во ниедна вера нема нешто лошо како на пример убивање, силување и слични работи, значи сите се држат околу тоа да се сака блискиот околу себе, да му се помогни на ближнио кој е во невоља, да се почитува она што е духовно отколку материјалното и некои други слични работи.
Црната ружа е една секта која е исклучок од ова правило, само кај неа има дозвола за самоубиство и тоа исклучиво со бесење.
Баш би сакал да слушна и јас некое друго мислење ако го има уште некој на форумов полагано испитот на факултет ,,Компаративни релискики системи"
Има религии во кои се жртви луѓето !:(

Пааа сакам да прашам се во врска со ваквите секти ВО МАКЕДОНИЈА :unsure
Инаку за сатанизам знам дека се смета за темна религија и не само што не веруваат во Бог Господ туку се против настроени кон оваа вера т.е. Христијанство (само кон оваа вера) Знам дека имаат и други приказни и размислуванја за појавата на Хрисијаните и слично ..
(КОЈ ШТО ЗНАЕ ВЕ МОЛАМ НЕКА ОДГОВОРИ НА ПРАШАЊЕТО )
Иначе Електра потполно се согласувам дека во МКД ова сеуште е табу тема ...(facepalm)
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
84 sk_Y ^_- А прашањето е?
Тие за кои зборуваш се антихристи, а тоа не е исто со сатанисти.
Сѐ е многу опширен поим, а и не е нешто поврзано со темава, оф топик ќе е. Ако те интересира нешто конкретно, слободно отвори тема, контактирај ме ако треба помош, ќе ја разгледам, па ќе средиме. :)
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Зошто луцифер е лош? под претпоставка дека постојат и бог и лицифер значи постојат и рај и пекол. Ако си добар добиваш награда патување во рајот.Ако си лош тогаш за казна одиш во пеколот ка де си казнет и патиш за лошите работи шо си ги правел во животот. како тоа луцифер е лош а ги казнува лошите? двојна негација. испаѓа дека имаме погрешно мислење за него. испаѓа дека бог и луцифер се партнери и ја вршат истата работа само во различни сектори ...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Idiot

84 sk_Y ^_-

Староседелец
21 ноември 2012
595
825
1,093
Зошто луцифер е лош? под претпоставка дека постојат и бог и лицифер значи постојат и рај и пекол. Ако си добар добиваш награда патување во рајот.Ако си лош тогаш за казна одиш во пеколот ка де си казнет и патиш за лошите работи шо си ги правел во животот. како тоа луцифер е лош а ги казнува лошите? двојна негација. испаѓа дека имаме погрешно мислење за него. испаѓа дека бог и луцифер се партнери и ја вршат истата работа само во различни сектори ...
Мислам дека имаше приказнаа како тоа Луцифер сакал да го заземи местото на бог и да пиде над него но не успеал во тоа па од гнев направил своја нова страна обратна од онаа на Бог
:unsure
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Jackal