Најперспективен факултет

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
чаршискиот најповеќе помага .) инаку сите можат да бидат зависи од многу фактори на окружување...и од акалот како ти работи...мене отсекогаш медицината ми била предизвик ама завршив на нешто што е помеѓу економија право и математика...
 

Tilia

Нов член
14 јануари 2013
1
0
1
30
Има ли некој што студира на Филолошки? Сакам да запишам турски јазик (немајчин) како втор факултет. На интернет нема многу информации, па сакав да ве прашам дали треба да се запишат два јазика или може само турски? како е студирањето на овој факултет? Ви благодарам однапред :D
 

ZmajChe

Истакнат Член
21 март 2012
937
2,068
93
Според мене најперспективни се електротехничките факултети .. секогаш има работа и да не те вработат негде, сам можиш да си работиш за тоа што си учел.. ама прашањето е дали сакаш? :)
 

devil4e

Староседелец
15 октомври 2012
51
31
618
Најперспективни факултети мислам дека се медицински макар што кај нас многу млади со оваа струка бегаат во странство, електро, машински, физиотерапија, а правен, економски мислам дека премногу има. Само што во нашава земја повеќе гледаат партиска книшка отколку кој факс си го завршил и со колкав просек :)
 

Ouroboros

Полноправен Член
4 март 2013
37
10
8
35
Најперспективни факултети мислам дека се медицински макар што кај нас многу млади со оваа струка бегаат во странство, електро, машински, физиотерапија, а правен, економски мислам дека премногу има. Само што во нашава земја повеќе гледаат партиска книшка отколку кој факс си го завршил и со колкав просек :)

Не да не треба, мораш да имаш :), а за добар ученик ској факултет е добар, ако си ја брка работата, како што треба...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: devil4e

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Перспективен е секој факултет, проблемот лежи во безработицата која владее во нашава кутра државичка, па затоа младите ја трескаат главата што ли да студирам за да можам после да се вработам на струката (без разлика што имаат желба да студираат нешто друго)...а инаку секој факултет е перспективен...а јас лично би ги издвоила медицинскиот и биотехнолошкиот....
 

Mameha

Староседелец
9 јуни 2013
365
819
1,103
Вселената
Ами шо знам, можи електро, машински, медицина, физиотерапија. Макар шо секој успешен млад сака да ја напушти оваа држава оти овде нема никаква перспектива.
А дококолку е син, ќерка на некој висок функционер, политичар не му треба воопшто факултети, не пак перспективен :)