Дали можеме да бидеме без емоции?

Mardy Bum

Староседелец
25 април 2012
177
180
643
behind you!
Емоции се емоции,а чувства се чувства.Он кога ќе земе да сече парче по парче некој човек баш со чувства го прави тоа.Хаххахаххах извини но баш се изнасмеав.
Но тоа е твое мислење како и да е.

Да бе си земал човекот си сецка чисто ради разонода. |-(
Секако мора да има нешто што го поттикнува тоа, нешто многу подлабоко, нешто што најчесто влече корени од минатото, детството.. преживеани трауми, биле предходно жртви и слично.. и што рамодушноста не е емоција? желбата за одмазда, гневот не се?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Марија

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,491
1,123
Скопје
Емоции се емоции,а чувства се чувства.Он кога ќе земе да сече парче по парче некој човек баш со чувства го прави тоа.Хаххахаххах извини но баш се изнасмеав.
Но тоа е твое мислење како и да е.
Да мила баш со чувства го прави тоа :) Со чувство на одмазда, гнев, бес, огорченост дури и рамнодушност. Го прави со сите црни чувства кои се изградиле над оние подобрите бидејќи животот му бил далеку од бајка. А ти мила моја мила смеј се и понатака :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Не постои човек без емоции,сите ги имаме, кај сите се различни и сите различно ги истакнуваме или прикриваме и контролираме.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Arkantos

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Незнам дали постои или не, можеби постои.
Ама јас знам дека... некогаш дури знам да претерам со различни емоции во ист миг кај мене.
И не ги кријам. Ако нешто чуствувам го покажувам.
Мајка ми викаше дека оној што ги крие емоциите пополека се убива себе си.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi and melpomena

Selene

Модератор
6 јуни 2012
720
1,865
1,103
Мајка ми викаше дека оној што ги крие емоциите пополека се убива себе си.

Мајка ти во право била кога го рекла тоа.
Unspoken работи во животот се оние за кои најмногу жалиме. Затоа јас спрема личности што ми значат секогаш сум 100% отворена. Од што ќе беше ако беше само нерви сум губела.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi and Arkantos

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Мајка ти во право била кога го рекла тоа.
Unspoken работи во животот се оние за кои најмногу жалиме. Затоа јас спрема личности што ми значат секогаш сум 100% отворена. Од што ќе беше ако беше само нерви сум губела.
Се согласувам најубаво е да се покажат емоциите кон личностите што ги сакаме,затоа што неискажани немаат никакво значење!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Selene

mila mila

Истакнат Член
31 март 2012
192
154
343
Да бе си земал човекот си сецка чисто ради разонода. |-(
Секако мора да има нешто што го поттикнува тоа, нешто многу подлабоко, нешто што најчесто влече корени од минатото, детството.. преживеани трауми, биле предходно жртви и слично.. и што рамодушноста не е емоција? желбата за одмазда, гневот не се?
Па навистина може за него тоа е и разонода(некој вид разонода за него).А го потикнува неговиот нездрав разум,а од што дошло да биде таков може да има милион причини...Се согласувам со тие што си ги навел и има уште многу многу...
Но ете можам да ти кажам дека навистина јас ама јас верувам дека има луѓе што навистина и се раѓаат такви"ненормални" само во подоцнежниот период тоа доаѓа до кулминација.
Но да не забегуваме многу со ова,јас за овој тип на "чувства" завршувам тука.:)
 

Rosana

Староседелец
24 јуни 2012
267
499
1,063
Сме гледале многу филмови каде што има некоја личност која не чувствува емоции, односно е без омоционална. Вие што мислите, дали може да постои таква личност која може да ги "исклучи" своите емоции ?Дали вие сте се обиделе да ги исклучите емоциите ?
Дали може да се живее без нив ?
јас мислам дека секој човек има емоции ама некои не ги покажуваат, туку ги чуствуваат во себе и несакаат да ги искажат пред другите луѓе. Иначе да сум пробала да ги исклучам емоциите, да не мислам на нешто кога ми е тешко ама..... (worried)
 

Diamond

Полноправен Член
13 октомври 2012
33
23
8
Не можеш да ги контролираш емоциите, можеш само да дејствуваш против нив и да не ги манифестираш. Тие сами се менуваат под дејство на фактори кои се различни за секој човек и е невозможно точно да се определат.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Rosana

cece17

Староседелец
21 февруари 2012
273
204
1,043
баш би сакала да сум бесчувствителна така ништо нема да допира до мене нема да знам што е депресија, стрес, разочарување нема да знам што е патење ....ке биде супер :D