Дали можеме да бидеме без емоции?

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
26
Куманово
Сме гледале многу филмови каде што има некоја личност која не чувствува емоции, односно е без омоционална. Вие што мислите, дали може да постои таква личност која може да ги "исклучи" своите емоции ?Дали вие сте се обиделе да ги исклучите емоциите ?
Дали може да се живее без нив ?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Rosana

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
Јас најискрено не можам да сум не-емоционална. Едноставно се секирам и покажувам емоции за се`. Мада во последно време братучед ми (2 год.) ми се качи на глава и почнувам да кулирам ама џабе е пак се нервирам и пукаат емоциите, посилни се од мене.
Сум пробала многу пати да не се секирам за нешто ама џабе. Кога сум со сестра ми едино можам да сум без емоции, не знам зошто ама така ми е. Ако нешто смета ќе и` кажам неа и` одма ми се олеснува и ми ги снемува емоциите.
Без емоции не се живее нели? .
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Martin_MKD

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
неможе без сви, некои може да се изоставив

Постоив некое технике што можев да ти помогнев, како на пример длибоко удишување и издишување, да се загледаш у некој објект, да размислуеш за некое добро работе и сл.
Хаха техниките ти се врв. Со длабоко вдишување :rofl
Не ме сфаќај грешка, но тоа не те прави беземоционално суштество. Без-емоционални суштества не постојат. Колку сакаш негирај сите имаат емоции, некои полесно ги искажуваат некои потешко, но битно е дека сите имаат емоции. Можеш да привикнеш да не ги покажуваш, но тоа не те прави без-емоционално битие туку само некој кој е народски кажано тврд орев.
 

i_wanna_fly

Староседелец
25 јули 2012
649
848
1,093
Вие што мислите, дали може да постои таква личност која може да ги "исклучи" своите емоции ?Дали вие сте се обиделе да ги исклучите емоциите ?
Дали може да се живее без нив ?
Емоциите се нешто што до некоја мера може да се контролира. Во последно време почнав да исклучувам некои видови на емоции и добро ми оди. Еднаш да го имав направено тоа, добро ќе беше. И не, според мене, не може да се живее без емоции. Сите живи суштества имаат емоции, а ние луѓето сме најразвиени суштества, па кај нас се најсилни емоциите - според некоја моја логика. Како и да е, колку и да глумам „ладна“, не можам да издржам а да не покажам емоции од време на време. Само штета што тајмингот секогаш е лош...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: katetoo and Hkakashi

katetoo

Истакнат Член
28 јуни 2012
61
62
318
и јас мислам дека може да се контролираат, ама не и да ги нема. Дури мислам и дека можеш да ги стаеш на sleep... ама после некое време мора да се разбудат и да си го покажат вистинското лице :D У секој случај, имаш право на избор.. можеш да ги покажуваш или да не ги покажуваш. :)
а па и ако ги нема нив, нема да биде интересно :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: i_wanna_fly

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Ова е исто ко да прашуваш дали можеме да не извршуваме физиолошки потреби.
Емоциите се составен дел од секого. Човек без емоции, е човек без оформен карактер, неизделкано дрво.
Различен е само степенот. Некој покажува повеќе, некој помалку. Некој е поладен од раѓање, некој решил да не покажува емоции поради тоа што бил изигран кога ги покажувал истите.
А да ги нема - мало морген.
Јас слободно можам да кажам дека имам огромна самоконтрола врз емоциите. Ако сакам.
И тогаш следат лавина негативни коментари на моја сметка, а јас си се смешкам во себе.
Тоа не значи дека емоциите ми исчезнале, туку само сум одлучила истите да си ги чувам за себе и да не ги покажувам пред избрани лица кои не заслужиле да ги видат тие одредени емоции кај мене.
Но, as Ι said, само за одредени личности. Јас не сакам да бидам неемоционална, а уште помалку би престанала да покажувам и уживам во одредена емоција, само затоа што сум била повредена од некого поради покажување на истата.
 

TIGERWOMAN31SK

Истакнат Член
3 јули 2012
822
697
93
МОЖЕ,НЕКОИ ДЕШАВКИ У ЖИВОТОТ МОЖАТ ДА ТЕ НАПРАВАТ БЕЗ ЕМОЦИИ.може да се живее без емоции супер си е до некаде,ама не е тоа тоа
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hkakashi

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
А што се емоциите уствари?
Се ми се чини деке не му е јасно на секого што е тоа емоција.
Ете кој не знае и тврди дека се може без емоции,нека ја праша тетка вики и таа ке му разјасни низ две три реченици.
Не можеме да бидеме без емоции.
Не постои ни апсолутна самоконтрола врз емоциите.
Може да се залажуваме,да ги потиснуваме но апсолутно да владееме врз емоциите колку ниие сакаме,неможеме.
Еден пример ке напишам само.
Ете сакаме некоја личност,ни згрешила,не и збориме,ја избегнуваме...
Дали тоа значи дека имаме самоконтрола врз емоциите кон неа?
Имаме самоконтрола врз реакциите наши кон неа,но не и самоконтрола врз емоциите спрема таа личност.