Nickelback

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Nickelback-nickelback-642024_1024_768.jpg

Nickelback е канадски рок бенд ни доаѓа од Хана, Алберта негово седиште Ванкувер Канада. 1995 е годината во која е основан од страна на Чед Кругер, Мики Кругер, Риан Пик и некогашниот тапанар Брендон Кругер. Бендот вголавном е рок но исто така изработува поп и кантри музика. Уметничка класификација на мивната музика би изгледало творци на хард рок, пост-ганџ и алтернативен рок.
Се рангира на 11то место во светот во 2001 година по продаден музички запис. Најголема слава доживуаат во истата година со албумот "Silver side up" односно синглот "How you remind me" го завзеде врвот на топ листите во Америка и Канада.
Имаат издадено 6 студиски албуми, 1 компилациски албум, една IP музичка трака, 27 музички хитови и 5 видео записи.
До сега бендот се здоби со 26 награди и 62 номинаци исто така учестници се на многубројни церемони за доделување на музички награди.
Сегашни членови на бендот:
Чед Кругер -главен вокалист и гитарист
cedkruger.jpg
Риан Пик- гиратист и помошен вокал
ryanpeake.jpg
Мики Кругер- бас гитара
mikekroege.jpg
Даниел Адеир- тапанар и помошен вокал
danieladair.jpg

Ве обожавам момци, секоја чест. Да започнеме со нивниот најголем хит.
 

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Оваа гледам не те ја објавиле, а мене многу ми е убава


Eптен се добри
skype83.gif
 

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Една од најдобрите групи. Едноставно ја обожавам (нормално по Грин Деј :zelen). Немаат промашено песна, барем за мене.
Омилени - How you remind me и Rockstar.
А после нив доаѓаат: Far away, Savin' me, Lullaby, Someday...
 

foREVer

Староседелец
20 март 2012
2,227
3,505
743
Еден од поомилените бендови, како шо рече Knife - немаат промашено песна досега. За омилена песна и не можам баш да се одлучам... можда Someday. :)

Еве од мене нешто од новиот албум:


И оваа, пред некое време спотот излезе. :)