1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

KISS

Дискусија во форумот 'Групи' започната од spnfan123, 16 август 2015.

 1. spnfan123

  spnfan123 Нов член

  Зачленет на:
  16 август 2015
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Kiss (се чита: кис) е американска рок група формирана во Њујорк Сити во јануари 1973. Групата се здобила со многу слава и признаеност во средината на 1970-тите и се лесно препознатливи по шминканите лица и сценските одела, како и разни сценски изведби. Досега, Kiss добиле 34 златни албуми.[1]. Групата продала преку 80 милиони албуми низ целиот свет.[2]

  Првичниот состав, Пол Стенли (ритам гитара и вокали), Џин Симонс (бас и вокали), Ејс Фрели (водечка гитара и вокали) и Питер Крис (тапани и вокали), е најуспешниот и најпрепознатливиот. Со нивните шминки и костуми, станале како ликови од стрип: The Demon (Демонот) (Симонс),Starchild (Ѕвездено дете) (Стенли), Space Ace (Вселенски ejс) (Фрели) иThe Catman (Човекот-мачка) (Крис).

  Денес групата изведува со Пол Стенли и Џин Симонс од првичниот состав, и Томи Тајер и Ерик Сингер.

  Бендов според мене има многу добра музика иако ретко кој ја слуша.Уникатни се иако на многу луѓе не им се допаѓа нивниот стил и мислат дека изгледаат како ѓаволи (типични македонци би го рекле тоа затоа што не се многу запознаени со странската музика).Што мислите вие за нив?
   
 2. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  https://mk.wikipedia.org/wiki/Kiss_(музичка_група)
  Значи, ЗНАЧИ, од кожа се вадам кога ќе видам копиран вовед од некое место.
  Уште повеќе се мрднувам во мозок кога тој копиран вовед не е дури ни прочитан, затоа што да беше прочитан ќе беа тргнати барем бројките од фуснотите што се ставени на постот од Википедија.
  Извини.
   
  На corki, Lady* и existence им се допаѓа ова.
 3. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Најактивен член

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,832
  Допаѓања:
  918
  Потоа се појавија другите во 80-те :)
   

Сподели: