Anksioznost i jaki panicni napadi

user997

Нов член
17 октомври 2023
2
1
1
Zdravo, ja otvoriv temata bidejki mi treba pomos i sovet vo vrska so panicni napadi i anksioznost. Imam 25 godini i pred 7 godini mi bese dijagnosticirana anksioznost i panicni napadi, od togas smeniv razni psihijatri, specijalisti, terapii itn. duri i probav da odam po bajacki no nisto od toa ne mi pomogna. Sega sum uste pod terapija i pijam zanfexa od 150mg i zalasta navecer, no nema nikakvo podobrovunje. Verojatno bi se prasale sto dovelo do ovaa sostojba kaj mene, pa za zal imav mnogu tezok zivot, imam iskuseno nekolku traumi na rana vozrast, razni problemi vo semejstvoto i bev psihicki maltretiran vo sredno uciliste no najveke tie traumi napravija da se povlecam i da ne iskazuvam emocii koi sto custvuvam i taka se sobirav vo mene i 2017 problemot eskalira i uste trae do denes. Simptomite se mnogu jaki bukvalno kako da imam topka vo gradite, nemozam da disam, grutka vo zeludnik, tresenje itn. Momentalno sum nevraboten i ziveam na selo so tatko mi no pred 6 meseci probav da rabotam bev vo grad kaj sestra mi no sekoj den mi bese pekol, da rabotite so takov teret e mnogu tesko prosto se odluciv da se vratam doma i se pomiriv deka se dodeka ne go resam ovoj problem nemozam da odam napred. Hobi mi e pravam nekojpat muzika ali u posledno vreme mnogu retko posto mi e mnogu tesko i edinstveno podobro mi e koga sum pred kompjuter i igram igri. Ve molam za pomos posto u posledno vreme nemozam ni da izlezam od doma.. nemam prijateli i tie sto gi imam se vo stranstvo i neznam kako da go resam problemot..
 

bluebell

Истакнат Член
12 јануари 2022
73
24
108
28

Ти одговорив во подфорумот Pomos i sovet za anksioznost i panicni napadi​