1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Човекот — животно или креација на Господ?

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од massimaux, 23 јануари 2016.

 1. Метаморф

  Метаморф Истакнат Член

  Зачленет на:
  5 декември 2014
  Мислења:
  300
  Допаѓања:
  336
  Сите што чекориме сме организми,плод на еволуцијата од микроорганизми под влијанија на различни климатски и еволутивни разлики.Е сеа,според мене сите сме животни само што човекот себе си се нарекол човек.Тоа не прави дека не сме животни.Според таа теорија дека ние не спаѓаме во животните,тогаш веќе имаме четврт вид на планетава.Прво неживиот свет (вода,воздух,земја),втор е растителниот свет,трет е животинскиот свет и четврт е човечкиот свет што за мене е најголем парадокс во целава ситуација.Човекот има коски,мускули,органи.Едино мисловната способност не дели од животните,но тоа не не прави далечни од нив во никој случај.Ако сме од господ створени,како се викала првата мачка тогаш и од на чиј мачор реброто е направена?Зошто животните немаат божества и религии и слични срања?Е тука животните интелектуално се разликуваат од луѓето.Може животните се убиваат за прехрана,ама за глупости никогаш.И јас можам да зеам една тетратка сеа и да напишам дека светот го створил Зевс и некоја будала да ја најде после 1000 години и да ја пропагира до целосно прифаќање.Мислам дека религиозниот фактор е смешно да се дебатира.
   
  #11 Метаморф, 19 февруари 2016
  Последна промена: 19 февруари 2016
  На massimaux му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Auditore

  Auditore Староседелец

  Зачленет на:
  4 мај 2012
  Мислења:
  284
  Допаѓања:
  272
  Креација на Господ секако. Сите сме инбред деца.
   
 3. Дејви

  Дејви Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  10 март 2016
  Мислења:
  308
  Допаѓања:
  187
  Да, спротивно на Адам-Евината теорија, човекот настанал од мајмун а и за жената мислам дека погрешна е теоријата теолошка за нејзината егзистенција.
  Наместо од реброто на мајмунот, мислам дека егзистенцијата на женскиот род се должи на половиот машки орган.
  Затоа и на некои им е подолг а не некои пократок.
   
 4. пријателство

  пријателство Истакнат Член

  Зачленет на:
  7 август 2018
  Мислења:
  148
  Допаѓања:
  29
  креација на господ
   

Сподели: