Рептили-влечуги

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Рептили,влечуги-група на рбетни животни во која спагаат змиите,гуштерите,крокодилите,желките и други изумрени фосилни видови.
Живеат во умерените и тропски предели ширум светот.
Богатиот колорит и нивната интересна градба ме инспирираа да ја отворам тамава,која освен фотографии ако некој сака нешто да дискутира нека повели.
(темава ја отворив овде,оти не ми е за во домашни миленици)
1o0re.jpg


uydkW.jpg


aRF8hl.jpg


t76Dvl.jpg


8U0jg.jpg


k8JvVl.jpg


2lgnD.jpg


AJM2bl.jpg


2UYWbl.jpg


baa4cd31c9b5.jpg
 

LMFAO

Истакнат Член
8 април 2012
381
301
63
Не би сакал да видам во живо како овие на сликиве, а уште помалку да дојдам во допир со нив. Инаку, не ги мразам ваквите животни, само малку ми се... грозни.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Aaliyah

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Омилен ми е Комодо змејот, но ако го чувам дома може и да ме изеде :rofl

Комодо змејот е најголемиот жив гуштер Варанус комоденсис, член на гуштерите со околоп од фамилијата Варанида. Тие живеат на островот Комодо и уште на неколку соседни острови во Индонезија. Речиси доведени до истребување, тие се заштитени во денешно време. Комод змејовите растат до 3 метри во должина, достигнуваат до 135 kg во тежина, а можат да живеат до 100 години. Копаат јами за живеење кои достигнуваат длабочина до 9 метри. Мршите се нивната главна исхрана, но возрасните честопати јадат и помали примероци од комод змејовите. Можат брзо да трчаат, повремено напаѓајќи и убивајќи луѓе.
256px-Komodo_dragon_Varanus_komodoensis_Ragunan_Zoo_2.JPG



[
 

Прикачувања

  • 13.12zivotni3.jpg
    13.12zivotni3.jpg
    59.9 KB · Прегледи: 31
  • 08.12guster.jpg
    08.12guster.jpg
    31.5 KB · Прегледи: 31
  • guster.jpg
    guster.jpg
    10.4 KB · Прегледи: 32
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lady*