Развод во црква

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Годинава бев на 10 свадби и на сите тие младоженците не пропуштија и црковно венчавање....дури некои имаа желба на таа церемонија да имаат три-пет попа.
Неколку другарки мои на голема жалост се разведоа но никој не отиде во црква да бара и од таму потврда за развод на брак.Бидејќи не ми е познато како функционира црковниот развод и дали воопшто го има,бидејќи нели господ вели -Кој ке се состави во света тајна никој нема право да го раздели...така некако беше,незнам точно.
Имам слушнато негде дека нашава православна црква дозволува само 4 разводи.Знае ли некој нешто повеке за црковен развод и зошто луѓето кои се венчале во црква а потоа се разведуваат не одат и од таму да извадат документ за развод на бракот??
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Знае ли некој нешто повеке за црковен развод и зошто луѓето кои се венчале во црква а потоа се разведуваат не одат и од таму да извадат документ за развод на бракот??
Затоа што венчавката се снима на камера, се канат гости, се купува гардероба итн, итн. На развод никој не прируствува па нема ни потреба за истиот.
Одговорот на твоето прашање е: Бидејќи просечниот македонец се раководи според поговорката - Каде сите турци, таму и гол Асан! Затоа што сите тие си имаат менталитет на стадо, и логиката им е - Ако сите така прават, тогаш морам и јас!
Што ќе кажат луѓето ако не се венчам во црква? И не само тоа, ако Ставре имал еден поп, јас ќе имам венчавка со три попа, затоа што јас вредам повеќе од Ставре, нека видат колку можам, нека пукнат од мака!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo and escape

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Затоа што венчавката се снима на камера, се канат гости, се купува гардероба итн, итн. На развод никој не прируствува па нема ни потреба за истиот.
Одговорот на твоето прашање е: Бидејќи просечниот македонец се раководи според поговорката - Каде сите турци, таму и гол Асан! Затоа што сите тие си имаат менталитет на стадо, и логиката им е - Ако сите така прават, тогаш морам и јас!
Што ќе кажат луѓето ако не се венчам во црква? И не само тоа, ако Ставре имал еден поп, јас ќе имам венчавка со три попа, затоа што јас вредам повеќе од Ставре, нека видат колку можам, нека пукнат од мака!
Мислиш на венчавка каде сакаат да са чаталат само а немаат никакви верски побуди за тоа.Но дали знаеш ако некој се разведе а бил претходно венчан во црква, дали има право со вториот брак повторно да се венча во црква??
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Мислиш на венчавка каде сакаат да са чаталат само а немаат никакви верски побуди за тоа.Но дали знаеш ако некој се разведе а бил претходно венчан во црква, дали има право со вториот брак повторно да се венча во црква??
За тоа нека си се обрати во црква, таму ќе му кажат најточно.
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
За тоа нека си се обрати во црква, таму ќе му кажат најточно.
Знам дека неможе повторно без да се разведе црковно, но тешко ги разделувала црквата,барала причина,кој е виновникот идр.....мислев дека некој од форумов што се поупатени со религијава ги познаваат и овие закони.
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Знам дека неможе повторно без да се разведе црковно, но тешко ги разделувала црквата,барала причина,кој е виновникот идр.....мислев дека некој од форумов што се поупатени со религијава ги познаваат и овие закони.
Мој колега од работа се разведе во црква пред две или три години, не му правеа никаков проблем.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Мој колега од работа се разведе во црква пред две или три години, не му правеа никаков проблем.
Па тоа и не го разбирам, од една страна велат дека несмее да се раздвои тоа што бог споил а од друга страна пак дозволуваат разводи и повторно венчавање во црква и тоа до 4 пати...како ли само го извадија бројот 4 не ми е јасно,која будала па ке се жени или мажи по четири пати!??Многу ми е контрадикторна работава.
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Па тоа и не го разбирам, од една страна велат дека несмее да се раздвои тоа што бог споил а од друга страна пак дозволуваат разводи и повторно венчавање во црква и тоа до 4 пати...како ли само го извадија бројот 4 не ми е јасно,која будала па ке се жени или мажи по четири пати!??Многу ми е контрадикторна работава.
Што има да не се разбере? Се е за пари, и пудлици да им однесеш за пари ќе ти ги венчаат, крштеваат, разведат....
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
И за ова се плаќа колку... 4-5000 денари беа, мислам?

Навистина ме интересира како иде оваа церемонија. Пак со круните над парот? Се брише бившиот партнер да не те прогонува ако умре прв/а? Нели ако Бог составил, никој на земја не може да оддвои? Или за 70-ина евра ја бива? :zelen
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
И за ова се плаќа колку... 4-5000 денари беа, мислам?

Навистина ме интересира како иде оваа церемонија. Пак со круните над парот? Се брише бившиот партнер да не те прогонува ако умре прв/а? Нели ако Бог составил, никој на земја не може да оддвои? Или за 70-ина евра ја бива? :zelen
Не е до боговите, до човекот е...
Затоа Кралот секогаш е повеќе од обичниот човек. Ги знаеме приказните: царскиот збор - не се враќа назад!
Кога се дава заклетва - таа стои се додека не се исполни дадениот збор!
Тоа е поврзано со источните учења, карма јога... прекршувањето на даден збор, ниту еден бог не може да го избрише, да се поништи со нула - тоа не постои ниту во физиката.
Секоја акција мора да даде рекација....

Дадениот збор на секој човек е неговиот здив. она што му дава живот!
Човекот пред се, дава збор пред најсветото нешто во неговиот живот - неговата најдлабока суштина.
Ако тоа не може да го одржи... не постојат ритуали, мантри, волшепства што ќе му ја променат казната која доаѓа од прекршување на сопствената заклетва дадена нормално, по своја волја!

Затоа, не е битно дали во црква давате заклетва, дали во шума, на оној камен каде што прв пат сте воделе љубов, дали на врвот на некоја планина или покрај морето каде сте ја почуствувале бесконечноста со оној до вас - ништо не може да ја избрише заклетвата! Мора да се исполни или да се добие казна...
Инаку карма јога и инкарнацијата нема да постојат ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra