Правен факултет во Љубљана

Rodeo Tvrdo

Активен Член
20 мај 2012
98
68
28
Скопје
Сега сум прва година на правниот факултет "Јустинијан Први". Од втора година т.е од 3 семестар натаму сакам да студирам во Словенија, Љубљана. Па сега, дали положените предмети од овде ќе ми ги признаат таму или ќе треба да се запишам од почеток? Ако е некој запознаен со ова и го сподели тоа, многу ќе ми помогне. :)
 

Rodeo Tvrdo

Активен Член
20 мај 2012
98
68
28
Скопје
Инаку, гледав на Правниот факултет во Љубљана и повеќето предмети се исти како кај нас.. прашањето е дали ќе ми ги признаат тие предмети, или ќе мора да се упишам од прва година .. како бруцош? :)
 

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
Инаку, гледав на Правниот факултет во Љубљана и повеќето предмети се исти како кај нас.. прашањето е дали ќе ми ги признаат тие предмети, или ќе мора да се упишам од прва година .. како бруцош? :)

едно е нашето законодаство друго е нивното така да тешко дека ќе ти ја признаат испитите, да беше на економски можеби вака тешко
 

Rodeo Tvrdo

Активен Член
20 мај 2012
98
68
28
Скопје
едно е нашето законодаство друго е нивното така да тешко дека ќе ти ја признаат испитите, да беше на економски можеби вака тешко
Зборам на пр. за Римско право, Економика, Социологија на право..
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Чисто информативно, а верувам и знаеш дека од кога ќе дипломираш/магистрираш таму во Македонија неможеш да бидеш правник. Е сега и те како ги има многу правници во Македонија, а и нема некоја иднина овде... Во Словенија да си завршиш и останиш таму и те како ќе живееш како што треба, не зборам луксузно, но ќе можеш да си дозволиш се што ти треба и да не се мислиш од денес за утре.
Исто така во Холандија мислам дека можеш да полагаш Меѓународно право, е сега што значи тоа, ти треба да знаеш повеќе. :)
 

Rodeo Tvrdo

Активен Член
20 мај 2012
98
68
28
Скопје
Чисто информативно, а верувам и знаеш дека од кога ќе дипломираш/магистрираш таму во Македонија неможеш да бидеш правник. Е сега и те како ги има многу правници во Македонија, а и нема некоја иднина овде... Во Словенија да си завршиш и останиш таму и те како ќе живееш како што треба, не зборам луксузно, но ќе можеш да си дозволиш се што ти треба и да не се мислиш од денес за утре.
Исто така во Холандија мислам дека можеш да полагаш Меѓународно право, е сега што значи тоа, ти треба да знаеш повеќе. :)
Ги контактирав тие од Pravna Univerza v Ljubljani и ми рекоја дека може да се префрлам, но некое предмети ќе треба да ги преполагам и + да полагам Словенечки јазик. Па, знае некој каде може да идам на курс? :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Trajche