Познати филозофски мисли

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
Има една мисла ..не знам точно дали е од некој автор или народна, ама многу е добра..

Кога ти е тешко затропај на вратата на пријател..Ако не ти ја отвори вратата ќе ти ги отвори очите
 

Danicleo

Полноправен Член
30 март 2012
53
54
18
56
„Јас не сум тело во кое се засолнила душа, јас сум душа која има свој видлив дел наречен тело“ -П. Коелјо
„Судбината ни ги меша карти,ние играме.„
(Шопенхауер)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Aaliyah

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
  1. Aкo сакаш да читаш за љубовта и за бракот, мора да купиш две различни книги.
  2. Во животот не е важно кој те турнал да паднеш. Важно е кој ти подал рака да станеш...
  3. Колку побрзо ќе сватиш дека неможе да биде како порано, толку побрзо ќе продолжиш НАПРЕД...
 

The puss in boots

Староседелец
27 февруари 2012
221
147
1,043
27
Охрид
  1. Треба да престанеме да бидеме она што сме, за да станеме навистина она што сме - Пауло Куелјо.
  2. Тајната на младоста е љубовта, радоста, внатрешниот мир и насмевката! -Џозеф Марфи
  3. Само љубовта може да го донесе мирот во светот.- Гонџа Бојазиу Мајка Терезa
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 048

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
  • Подобро да изгубиш еден миг од животот, одколку сè од животот во еден миг!
  • Немојте на никој да му завидувате ....бидејќи зад светлата и театарот можеби се крие најтажната приказна.
  • На моето лице и во срцето ќе ја задржам насмевката , дури и ако доживеам болка .знам дека светот е огледало што ми го враќа одразот на сопствената душа...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Jasmina-Jase

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
Да ги познавате другите е интелигенција, да се познавате самите себе е мудрост.
Контролата над другите е сила, контролата над самите себе е вистинска моќ.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Jasmina-Jase and Morticia.

romanticna

Нов член
14 мај 2012
7
11
3
36
„ Ние никогаш не смееме да ги судиме животите на другите луѓе, затоа што секоја личност ја знае сопствената болка и одрекување. Една работа е да чувствуваш дека ти си на правиот пат, но друга е да мислиш дека твојот пат е единствениот пат.“
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Abraxas