Папагали

Malinna

Староседелец
20 јануари 2014
48
41
1,018
27
Имам тигрица,во последно време ме плаши нешто,иам чувство дека не гледа,ја чувам 1 година и ми е добро научена и послушна,последно време не слетува ни на прст ни на рамо па ни на глава,кога ќе ја фатам само удира со клунот да види каков е просторот околу неа а кога ќе стои ако појдам и јас тавам горе раката наеднаш се плаши кога ќе ја допрам иако стојам пред неа извесно време. Искуства или некој совет да ми дадете премногу ми е страв да не е слепо :frantic:frantic:frantic:frantic:frantic:frantic:frantic:frantic:frantic:frantic:frantic:frantic:frantic:frantic:frantic
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Не е дека е слепо папагалчето, туку се плаши, треба да го скротиш. Прво стави ја раката во кафез долу и не пробувај да го фатиш, нека се навикне на тоа, после пробај да го допираш и да го држиш во раце, па на крај следува тоа да ти стои на прст :)
 

Malinna

Староседелец
20 јануари 2014
48
41
1,018
27
Не е дека е слепо папагалчето, туку се плаши, треба да го скротиш. Прво стави ја раката во кафез долу и не пробувај да го фатиш, нека се навикне на тоа, после пробај да го допираш и да го држиш во раце, па на крај следува тоа да ти стои на прст :)
Стои на прст ама кога ќе појдам до неа и застанува инаку кога ќе си седев на кревет(Обично цел ден лета низ соба) и ќе ми дојдеше,сега некако нема самодоверба