Матура (англиски јазик)

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Еве ги критериумите само кој да отвори и види. :giggle
Дополнителни критериуми:
1. За секој вид задача е дозволена максимум толеранција од 10 збора (под и над дозволената граница).
2. Доколку кандидатот напишал повеќе од бараниот број збора, согласно видот на задачата, како и над дозволената
максимум толеранција од десет зборови, текстот се оценува до дозволената горна граница на толеранција.
3. Доколку кандидатот напишал до 50% помалку зборови од бараниот број, согласно видот на задачата, текстот се
оценува со 0 бодови за содржина, и со по едно ниво подолу по сите критериуми. На пример, доколку зборовите за
текстот од писмена интеракција се до 40 збора, а за писмена продукција до 70 збора.
4. Броевите како дел од датум (19.06.2009) или час (5 o’clock) не се бројат.
5. Кратенките како o’clock, a.m/p.m се бројат како еден збор, а кратенките како don’t,I’d, He’s, како два.
6. Сложените именки со црта (Coca-Cola), се бројат како еден збор, а сложените именки без црта, како два.
7. СМС кратенките (4U наместо for you, или CU наместо see you,) не се дозволени и се сметаат за грешки.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Gemini and Luckky

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Морам да прокоментирам нешто. Со моето скромно знаење, сметам дека на Матурата имаше една грешка. Ако некој знае повеќе пример Saladin нека даде свое мислење.
Е сега како дојдов до ливчето :giggle Не кажувам :giggle
IMG170.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Морам да прокоментирам нешто. Со моето скромно знаење, сметам дека на Матурата имаше една грешка. Ако некој знае повеќе пример Saladin нека даде свое мислење.
Е сега како дојдов до ливчето :giggle Не кажувам :giggle
Отвори ја прикачената датотека 16510
Да не си еден од оценувачите? :zelen
Иначе зафркнати беа и темите, а и целиот тест. Се некои забегани текстови, што дете што беше и во Америка рече дека му бил тежок тестот, а не на нас обичните луѓе. :eek
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Да не си еден од оценувачите? :zelen
Иначе зафркнати беа и темите, а и целиот тест. Се некои забегани текстови, што дете што беше и во Америка рече дека му бил тежок тестот, а не на нас обичните луѓе. :eek
:giggle Не. Јас сум еден од тие што им пркосат на оценувачите :sreken
Им помагам на децата за препишување, па ми ги сликаат ливчињата и ми ги праќаат на viber :giggle
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Морам да прокоментирам нешто. Со моето скромно знаење, сметам дека на Матурата имаше една грешка. Ако некој знае повеќе пример Saladin нека даде свое мислење.
Е сега како дојдов до ливчето :giggle Не кажувам :giggle
Отвори ја прикачената датотека 16510

the like... хммм ко прв пат се сретнувам со оваа терминологија, поправилно би ми звучело нешо као „like so".
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
the like... хммм ко прв пат се сретнувам со оваа терминологија, поправилно би ми звучело нешо као „like so".
Гледаш, јас вчера откако го пишав тоа, прогуглав на кратко. Го имам како форма во Американски речник. Еве. Исто така на почетокот од задачата имаат напишано soccer - колку што знам тоа ти е американ инглиш?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Гледаш, јас вчера откако го пишав тоа, прогуглав на кратко. Го имам како форма во Американски речник. Еве. Исто така на почетокот од задачата имаат напишано soccer - колку што знам тоа ти е американ инглиш?

Да да, пошо коа спомуваш football кај америве, тоа се подразбира на сличен спорт на Рагби и нема допирна точка со сеопшто прифатената терминологија на фудбал.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp

Devojka19

Нов член
12 јули 2013
15
15
3
Ме интересира дали има некој овде шо може да ми помогне околу тестот што е на 15? некако да се договориме, па ако има таков нека ми пише порака...