Крофни

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,126
1,845
423
Еден досаден град
Еве го рецептот:
1шоља кисело млкео
2шољи брашно
2лажици ракија
2јајца
1пециво

Се замесува со лажица и се пржат во зејтин, се одмерува со мало лажиче или со форма од толумби. Се валкаат во шеќер во прав и се прскаат со чоколаден прелив.
За колку крофни отприлика е оваа мерка?
:)
 

Gemini

Староседелец
24 мај 2012
2,478
5,077
1,153
Wind Of Change
Најмногу сакам крофни ..најубави се тие што ќе ги направи мојата мајка а за рецепт не знам :)
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Покрај пица, крофните ми се омилени! Може да се каже, омилено благо јадење!
Најубавите крофни што ги имам пробано беа во Aldo's Bakery, Block Island RI. Во Скопје, не можам да најдам толку вкусни крофни. :( Едноставно се топеа во уста. :sreken

Отвори ја прикачената датотека 5250
(долен ред, до bagel лепчињата)

Сакате ли крофни? Каде има највкусни во вашиот град? Знаете ли добар рецепт за правење крофни?

Епа штом ти се омилени, сигурно си ги пробала тие во Хром. :D Најубавите во градот.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Епа штом ти се омилени, сигурно си ги пробала тие во Хром. :D Најубавите во градот.

Никогаш во живот немам отидено во Хром. (wasntme) Ама штом има вкусни крофни, специјално за нив ќе отидам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Marick14

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Глеам дека по форум ептен рокате благо : )
Па ја да ви дам едн предлог куде можете да најдете најјаки принц крофне у Скопје
Ми зиамо од тамо и да ви кажу прао највише се трошиф од сфи артикли куде мене на работу

Работу у Екс Џино у Куманоо, значи најубави принц крофне у Скопје можете да си купите у Џино у ГТЦ
Ја не сам по благо али чат пат знам да изеду едну уз едну шољу млекце : )
Куде мене на работу одма се продадеф комај сфи или сфи исти тј дн кд ке ги добиемо
Народ еде благо па се нешали : )
 

Lepaa

Истакнат Член
2 декември 2012
985
1,704
393
Мајка ми прекрасно ги прави (inlove).За појадок се одлични со џем,еурокрем или пак нешто друго.
Еве го рецептот:
• 1 кг брашно
• 200 гр путер
• 8 жолчки
• 80 гр шеќер
• малку сол
• малку кора од лимон
• 2 мали чаши рум
• ½ литар млеко
• 60 гр квасец
 

MacedonishQueen

Истакнат Член
17 јуни 2015
205
131
143
Аааааааахххххх...слаба страна ми се(inlove) кога и да одам во пекара мора да си купам..или па оние крофни, мини крофни...уфф (inlove)(inlove)