Егзотични животни како миленичиња

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
За цената подобро да не ти кжам зошто одма ќе се откажеш и нема повеќе да плачеш за таков. :rofl
Иначе да си бара поголем простор и поголем кафез.

Гарант околу 5000 евра? (wasntme)
Можеби во иднина, кога ќе имам свое место, има пола стан да му го препуштам. :sreken
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Јас многу голема желба имам да чувам егзотични животни. Но нема од кај да купам. Тука кај нас им бараат лиценца на петшоповите. А да шверцуваш или да пренесеш на бело, е невозможна мисија. Така да би се задоволил со некоја верверичка. Но и тоа не можам да најдам. :(
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Гарант околу 5000 евра? (wasntme)
Можеби во иднина, кога ќе имам свое место, има пола стан да му го препуштам. :sreken

1.000 евра е таков папагал. Јас кога го видов во зоолошка кај нас се заљубив. Не сум многу по птиците, немам некоја птица што ми се допаѓа, али овој е посебно нешто. :D И јас немам толку пари за Ара папагал а и немам толку голем простор кај би го чувал.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: DarkPassenger

TIGERWOMAN31SK

Истакнат Член
3 јули 2012
822
697
93
ПИТОН МОЖЕ :D а папагал не,многу зборат.којзнае што ке каже кога ке имам некој на гости
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Дали доколку сте во можности би чувале како милениче егзотично животинче?
Може некој и чува
Змии, тарантули, мајмунчиња, шкорпии, камелеони, гуштери, големи папагали итн.
Посебно за овие достапни егзотични животинчиња, не ми набројувајте тигари, лавови, панди, тие немаме никаква можност да ги чуваме како домашни милениче

Овие миленичиња не се класични домашни миленици, на некој начин несвојствени, но сепак има луѓе кои токму овие животинчиња ги привлекуваат. Не мора сите, може некој се плаши од змија а сака тарантула
Дали воопшто ве привлекува некое егзотично животинче?
Која е причината што сакате вакви животинчиња?
Или која е причината ако не ги сакате, стравот, немањето услови, скапото и потешкото одржување?

И дивите животинчиња можат да бидат питоми, се зависи од самото воспитување. Или сепак не мислите така, би немале доверба во нив како во куче или маче да речеме?

Моментално немам можност да чувам некое такво интересно животинче поради тоа што немам постојано место на живеење.
Еден од моите најдобри другари е луд по вакви животинки.Има огромен просторен стан и има пајак, ми се чини дека беше од видот терестријален агресивен убиец на птици.Чува пар машко и женско летечки кинески змеј, како и бебе змија немам поим кој вид ама црвено црна е, како комита.
Толку убаво им се средени живеалиштата, со убаво осветлување.Немате поим колку живописна му е собата.
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Моментално немам можност да чувам некое такво интересно животинче поради тоа што немам постојано место на живеење.
Еден од моите најдобри другари е луд по вакви животинки.Има огромен просторен стан и има пајак, ми се чини дека беше од видот терестријален агресивен убиец на птици.Чува пар машко и женско летечки кинески змеј, како и бебе змија немам поим кој вид ама црвено црна е, како комита.
Толку убаво им се средени живеалиштата, со убаво осветлување.Немате поим колку живописна му е собата.

Сигурно мислиш на влакнестиот Птичји пајак?
Иначе да не има слика да ти прати и да ја постираш од летечкиот кинески змеј?
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Сигурно мислиш на влакнестиот Птичји пајак?
Иначе да не има слика да ти прати и да ја постираш од летечкиот кинески змеј?

Најверојатно.Јас сум го запаметил како убиец на птици.Полесно ми е.
Кога ќе одам кај него ќе ги сликнам, ако не заборавам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Marick14

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Најверојатно.Јас сум го запаметил како убиец на птици.Полесно ми е.
Кога ќе одам кај него ќе ги сликнам, ако не заборавам.

Епа тој е нема друг таков пајак. И не ги убива големите птици, туки нивните малечки новородени птици.
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Епа тој е нема друг таков пајак. И не ги убива големите птици, туки нивните малечки новородени птици.

Море јаде се тоа проклето животно.Не дај боже да е нервозен пајакот мислиш дека ќе излезе од терариум :D Увек коа седам до терариумот имам папуча за по дома веднаш до мене хахаха
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Marick14

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
Сакам мајмунче да чувам :)
Една бивша девојка од братучед ми чуваше мало тигарче.. срце беше машала :)