Дали се задоволни од езерскиот туризам во Македонија?

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,290
3,528
443
Скопје
Како што кажа Скуби ду, катастрофа е езерскиот туризам кај нас...особено што Охриѓаните се замислуваат дека се некое луксузно место па лупнале асторномски цени...а освен природни убавини немаат баш со многу што да се пофалат...барем да вреди за парите..иначе најчесто таму,дојранско е за постари,а на преспанско не сум била.
 

foREVer

Староседелец
20 март 2012
2,227
3,505
743
Дали знае некој какви се условите сега во Љубаниште? Јас бев летото 2009 со брако, и супер беше, освен вецињата, ама се не може да се очекува ништо посебно. Но приколките за изнајмување беа ужас! Валкани, со бубачки, со дупки, искршени... ме интересира, дали се подобрени или сменети можеби? Или премногу се надевам? :unsure
Ништо не е сменето, а нема ни да се смени во скоро време (читај 10тина години, можда и повеќе).
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: DarkPassenger

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Ќе се среди доколку дојде странска инвестиција. Како шо направија во Црна Гора русите.
 

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
Абе скапо, ефтино пак Охрид полно е. Нека напрает кафе 200 денари валјда никој нема да доаѓа-рај ќе биде на ллето:sreken
Преспа е супер, само фалат малце апартмани, хотелчиња во Претор, Сливница, Дупени, Стење..не бива само со 1 хотелче мало со 4-5 соби.
А Дојран нит сум била, нит ќе одам.
Охрид се знае-најубаво е, цените за тој шо има нека доаѓа-кој не нека оди во Грција.
На крај краева не мора кога ќе дојдат во Охрид секој ден да пијат кафе и на лежалки да се печат, нека легнат на песок и нека излезат на шетање а не на вечера и слично. Има хамбургери за 80 денари нека јадат тоа, а не по кафани и ресторани, за поефтино.
Ако имаат добар план нема да им е скапо, ама мислат со парите во џеб и ајмо во Охрид-кога имаат повеќе пари, а кога имаат малце-не идеме у Охрид, а сепак можат да дојдат и топ да си поминат :mstickle
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: drugarki

The_countess

Истакнат Член
10 јуни 2012
441
545
193
29
Се ужаснувам од самата помисла на нељубезните келнери и други видови угостители, екстремните цени за преспивање во таканаречените хотели.. Мебелот во хотелчето од пред 30 години, едно минијатурно никакво базенче со одвратна вода.. Во последно време и водата во езерото не е чиста..
Битно цените за една вечер се движат од 15-20 евра од човек.
А за купување стан во Охрид..
1500 евра од метар квадратен.. Демек Лагадин е како Водно за Скопје.
Па што е работава?!
Не се наоѓаме во Монте Карло (facepalm)