Скорешна содржина од grupa serigii

 1. G

  Раскази - Хумор и Сатира

  АКО ЛАЖЕ АФОРИЗМОТ, ЛАЖЕ И ВИСТИНАТА Разбирам власта да им ја пие крвта. Ама на разбирам опозицијата да им го суши мозокот. Нов бран на вирусна омраза меѓу патриотите и предавниците. Зарем ни треба премиер Албанец како респираторна машина за преживување. Уште има будали кои одат со глава низ...
 2. G

  Раскази - Хумор и Сатира

  АФОРИСТИЧКИ ВЕСТИ Да ги фатиме Бугарите некако на спиење, и да ја протнеме нашата историја. Богатите градат подземни бункери да се спасат од вирусот. Апокалипсата ги чува ниту таму некој да влезе, ниту да излезе. Стекнавме колективен имунитет. Станавме отпорни на сечија трагедија од вирусот...
 3. G

  Раскази - Хумор и Сатира

  АКО ЛАЖЕ АФОРИЗМОТ, ЛАЖЕ И ВИСТИНАТА Музиката не е спремна за последната молитва. Човештвото се подготвува за нова „Химна на радоста“. Голема несреќа е што сликата за црно-бела Америка не е теорија на заговор. Нема да ни биде жал за Европската Унија ако треба да го сочуваме нашиот...
 4. G

  Раскази - Хумор и Сатира

  АФОРИСТИЧКИ ВЕСТИ Несме неоправдано скептични. Коронавирус кај нас не постои. Уште не лазат вошки. Светска пандемија, Коронавирус ! За кого бијат камбаните ? За кого се отворени теретаните ? Коронавирусот за трето доба е поволна прилика: сигурна пензија, обезбеден респиратор, дистанца од...
 5. G

  Раскази - Хумор и Сатира

  АФОРИСТИЧКИ ВЕСТИ Попот не е пендрак да тепа. Тој само го (о)тепа имунитетот на стадото. Со ДНК анализа сакаат да докажат дека не сме Македонци. Нека ни земат брис, ќе им плукнеме. Помеѓу овој или оној датум за избори, власта треба да го прескокне 27 април, опозицијата треба да го прескокне...
 6. G

  Раскази - Хумор и Сатира

  КОРОНА РЕЛАКСАЦИЈА По одлуката на Владата да ги олабави мерките за домашна изолација за постарите лица заради Корона вирусот, Јас (70) и мојата сопруга (нешто помлада), решивме да излеземе некаде во природа, физички и психички да се релаксираме и ги ослободиме нашите мисли од повеќедневната...
 7. G

  Раскази - Хумор и Сатира

  АФОРИСТИЧКИ ВЕСТИ ДА ЧЕКАМЕ ВО РЕД НА РАСТОЈАНИЕ ОД ДВА МЕТРИ НЕ НИ Е ВО ГЕНОТ. ЕДЕН ДО ДРУГ ДА СИ КОПАME ДУПКА ОД ДВА МЕТРИ, ТОА ЧЕКАМЕ. ЕДНО МАГАРЕ ЈАВНО КАЖА ДЕКА НЕМА ДА ГО ПОЧИТУВА КАРАНТИНОТ И ЌЕ ИЗЛЕЗЕ ОД ДОМА ДА ПАСЕ ТРЕВА. НАМЕСТО ЗАШТИТНА МАСКА, ЌЕ ТРЕБА ДА МУ СЕ СТАВИ ОГЛАВНИК И...
 8. G

  Раскази - Хумор и Сатира

  КОРОНА (кокона) Остани дома, води дневник за дневникот Изолирај се, слепиот лилјак нема да те пронајде Вирусот мутира и со бројки на смртта калкулира Светот сигурно ќе банкнотира Но, не е тоа твоја грижа Некој друг од тоа ќе профитира И ако ништо повеќе нема да биде исто Ослободи го умот од...
 9. G

  Раскази - Хумор и Сатира

  AФОРИСТИЧКИ ВЕСТИ ОСТАНИ ВО ИЗОЛАЦИЈА ДОМА. ЈОГАТА ЌЕ ТЕ НАУЧИ КАКО ПРАВИЛНО СЕ ДИШЕ СО ВОЗДУШЕН РЕСПИРАТОР. СЕ Е ВО СКЛАД СО ПРИРОДАТА. ПЧЕЛИТЕ СО ЗУЕЊЕ ЈА ОПРАШИЈА ПРОЛЕТТА, КОРОНА ВИРУСОТ ЌУТЕЈЌИ НЕ ОП(Р)АШИ НАС. ПОСЛЕ ВИРУСОТ НИШТО НЕМА ДА БИДЕ ИСТО. САМО ПЕНЗИОНЕРИТЕ ЌЕ СИ УМИРААТ...
 10. G

  Раскази - Хумор и Сатира

  AФОРИСТИЧКИ ВЕСТИ НЕ СЕ ГРУПИРАЈ, НЕ СЕ ГЛУПИРАЈ, НЕ МУТИРАЈ – ВО ВИРУС. БЕЗ БОЛЕСТ, БОЛЕН СИ ЛЕЖАМ. СИ СЕДАМ ТАКА ЈАС ВО ИЗОЛАЦИЈА И СИ ПЕАМ НА ТЕРАСА. ВИСТИНА И ЗАБЛУДИ ЗА КОРОНА ВИРУСОТ ? ОБИЧНО TOA Е ЕДНА ДОБРА И ЕДНА ЛОША ВЕСТ. НИЕ СМЕ ВО ВОЈНА, СЕ ОГЛАСИЈА НАШИРОКО ЛИДЕРИТЕ. ВИРУСОТ...
 11. G

  Раскази - Хумор и Сатира

  АФОРИСТИЧКИ ВЕСТИ ВИРУСОТ НИ ДОЈДЕ ОД ВСЕЛЕНАТА. ОСТАНЕТЕ ДОМА – НА ТЕРА. ЕБАТИ СВЕТО. НЕ ВРЕДИ НИ КОЛКУ МАЧКИНА КАШЛИЦА. РЕЧЕ КОВИД-19 И СЕ ЗАКАШЛА. НА ОПОЗИЦИЈАТА ОДМА ДА И СЕ ДАДЕ МОЖНОСТ ДА ЈА ИЗМИСЛИ ВАКЦИНАТА. МОЖЕБИ СО ПОЛИТИКАНСТВО ЌЕ ЗАВРШИ МЕДЕНИОТ МЕСЕЦ НА ВИРУСОТ. ОСТАНЕТЕ ДОМА...
 12. G

  Раскази - Хумор и Сатира

  АФОРИСТИЧКИ ВЕСТИ ЌЕ ГЛАСАМ ЗА КОРОНА ВИРУСОТ. ДА СЕ СПАСАМ ОД ИЗБОРНА ПАНДЕМИЈА. ЌЕ СЕ ДРЖАМ И ДО ПРЕПОРАКИТЕ НА ГОСПОД: УМРИ КОГА ТИ Е ПИШАНО, А НЕ ОД КОРОНА ВИРУСОТ. КОВИД 19. СЕГА ЗНАМ КОЈ Е ВЕЛЕСИЛА. НЕ ГУБЕТЕ ВРЕМЕ, МНОЖЕТЕ СЕ КАКО КОВИД 19, АКО ВЕЌЕ СЕДИТЕ ДОМА. ЉУБОВНАТА ПРЕДИГРА...
 13. G

  Раскази - Хумор и Сатира

  AФОРИСТИЧКИ ВЕСТИ ЧЕКАМ ДА ГИ ВИДАМ НОСИТЕЛИТЕ НА ПАРТИСКИТЕ ЛИСТИ. АМНЕСТИРАНИ ВИДОВ, ЧЕКАМ ДА ГИ ВИДАМ ОНИЕ СО КАЧУЛКИ. ФОРМИРАНА Е ИДЕОЛОШКА КОАЛИЦИЈА. ОБИЧНИТЕ ГРАЃАНИ ЌЕ ИМ СЕ СПРОТИСТАВАТ НА ГРАЃАНИТЕ ПО НАЦИОНАЛНОСТ. СО ВЛЕЗОТ ВО НАТО, ЗА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ПОВЕЌЕ НЕМА ОПАСНОСТ ОД...
 14. G

  Раскази - Хумор и Сатира

  АФОРИСТИЧКИ ВЕСТИ ЗАПЛЕНЕТИОТ КОКАИН КАЈ НАС БИЛ НЕКВАЛИТЕТЕН. ПРЕДИЗВИКУВА ХАЛУЦИНАЦИИ ОД ДЕТСТВОТО КОГА ШМРКАВМЕ МРСУЛИ. ДРЖАВИТЕ ГИ ЕВАКУИРААТ СВОИТЕ ГРАЃАНИ ОД КИНА ЗАРАДИ КОРОНА ВИРУСОТ, И ОДМА ГИ НОСAТ НА КЛАНИЦА (ОД ГЛОБАЛНИОТ ВИРУС НА ЛАЖНИ ВЕСТИ). СУДЕЊЕТО ЗА „РЕКЕТ“ ТРАЕ. УШТЕ...