Сакам да кажам/Сакам да прашам

Lady*

Староседелец
1 април 2012
1,965
6,158
1,133
@existence уште не можам да сменам. Го нема Потпис ниту во паѓачкото мени до Сандаче и Известувања горе, ниту кога ќе отворам Лични подесувања.
Уште еднаш пак нека ти биде потписот против власта! :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena and Priroden

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
И така не бива. Ми дава грешка. blabla.JPG
Уште еднаш пак нека ти биде потписот против власта! :D
Мори женцка нели беше со мене, а не против мене? (wasntme)

@Saladin Саци свака част за саундтракот од Амели, по не знам кој пат си го вртам на риплеј. Феноменален е. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,491
1,123
Скопје
Пред малку во маало, на поминување бев сведок на дел од кавга помеѓу две дечиња на возраст од приближно 5-6 години кои јадеа секое различен вид на смоки и притоа едното се послужуваше повеќе со смоките на братчето отколку од своите со изговор дека туѓите се поубави. На тоа, братчето се спротиставуваше со тоа дека сестричката треба да си ги јаде нејзините бидејќи тоа било нејзин избор. За момент, си помислив да сум нивна мајка би ги поделила и поубавите и полошите смоки на двете за подеднакво да јадат од двата вида. Мислев дека тоа би било најубаво решение, за потоа да се сепнам и да помислам како тоа мое решение би влијаело на нивниот развој и перцепција за вакви слични проблеми. И дали подобро решение би било д аоставам секое од децата да ги сноси последиците за својот избор. Макар што сега станува за избор на смоки и последица е лошиот вкус на смоките. Дали тоа е патека која ќе ги развие како подобри личности? Да сносат одговорност и да с есправат со последиците од своите избори и постапки. Но, понатака ми текна дека сепак ова може да е нож со две острици бидејќи пак на тој начин од децата можат да се создадат себични личности....
оу да, секој избор, дури и кои смоки ќе ги јадеш, е значаен! :D
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Постоел еден експеримент кој прилично добро ја детектира лагата а тоа е 200.000 евра експериментот.
Имено, пример имаме лик кој изварал типка и потоа се правда дека не можел поинаку, само еднаш било, алкохол етц.
Но ако него му се понуди избор меѓу куферче со 200К евра и изневерување секако дека ќе го одбере куферчето и ќе си оди дома без да изневери. Што значи дека изварал сосема свесно, како што изборот го направил сосема свесно. И можел да избере и поинаку...

Исто е и кај сите ситуации, некој украл пошто искушението било прејако, некој се дерел на домашните или ги шамарел децата а после се правда дека не знаел поинаку, некој морал да испие пола литро вотка... сите би паднале на тестот со 200К евра што значи дека 99% од срањата кои се дешаваат се дешаваат како последица на сосема свесна одлука на оној кој напраил срање.
Оние 1% кои остануваат се оние кои навистина не можат поинаку, без разлика на 200К еура, навистина болесни (а не conveniently so) скизо, клинички депре, нимфоманки, нивните машки паднани заболени од сатиријаза, клептомани, тешки патолошки лажови и слични битија на кои им е потребен третман.

Така да, ако некој ве булшитира само применете го овој (мисловен) процес, така најлесно ќе дојдете до тоа дали некој заслужува простување или кофа со г**на која со инка би му била истурена во уста (party)
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco

Некој Станислав Ковалски лани поставил нов рекорд на 100м спринт во категорија 100+ годишњаци :zelen на негови 104 години.
Оваа година на 105 го соборил рекордот :frantic
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Altaïr

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel

Некој Станислав Ковалски лани поставил нов рекорд на 100м спринт во категорија 100+ годишњаци :zelen на негови 104 години.
Оваа година на 105 го соборил рекордот :frantic
Следната година пак ќе е фаворит за рекорд. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Чувството кога,
праќаш меил за да пријавиш некој за poetry slam со мислата:Ај ќе пробам може ќе успее(надевајќи се дека нема да добиеш никаков одговор) и ненадејно добиваш маил од еден од најпознатите слемери во државава со одговорот:
Секако дека може да учествувате.
Сте учествувале до сега?
Пишувате поеми?
Топли поздрави...
What a feeling...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo, Outrider and Luckky

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
И ај сега .. Ако се останува само на коментари не знаеш тема да отвориш, ако отвориш тема остануваш да си пипуваш сам со себе.. Нз кој имаше напишано погоре ама убаво имаше кажано.. Тие што се во кругот од поодамна само нивните теми одат и до 2000 мислења.. Сиг ке бидам сФатена
Немојте барем да префрлате ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena and diva orhideja

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
И ај сега .. Ако се останува само на коментари не знаеш тема да отвориш, ако отвориш тема остануваш да си пипуваш сам со себе.. Нз кој имаше напишано погоре ама убаво имаше кажано.. Тие што се во кругот од поодамна само нивните теми одат и до 2000 мислења.. Сиг ке бидам сФатена
Немојте барем да префрлате ;)
2000 мислења ретко која тема (освен општите) стигнала на форумов. Еве на пример на @Outrider темите за авијација стојат со по едно мислење во нив, во моите теми во музика скоро никој не коментира. Ако нешто сакаш да подискутираме на форум никој не ти брани да отвориш тема. Е сега не можеме членовите да ги тераме со сила да пишуваат, сепак не сме до толку моќни да даваме локумчиња и кафе за секое мислење : )