Животна филозофија

Frojda

Истакнат Член
2 септември 2013
58
26
118
http://on.net.mk/sodrzini_d.aspx?id=797

Пред некој ден го најдов ова на on.net.mk па би сакала да видам во што се пронаоѓаат другарчињата форумџии и секако да ги продискутираме. Јас лично моментално се пронаоѓам во релативизам. Од досегашното искуство сфатив дека дека апсолутно е само дека се' е релативно. Бујрум :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

Разголена Уметност

Истакнат Член
26 март 2014
32
47
118
Скопје
Оптимизам, дефинитивно,иако поради тоа често си се разочарувам, но сепак најдлабоката уметност доаѓа од лошите времиња. А тоа што мислиш, тоа и стануваш, па зошто да не мислам позитивно? :))
 

Frojda

Истакнат Член
2 септември 2013
58
26
118
Оптимизам, дефинитивно,иако поради тоа често си се разочарувам, но сепак најдлабоката уметност доаѓа од лошите времиња. А тоа што мислиш, тоа и стануваш, па зошто да не мислам позитивно? :))
Затоа што се плашиш да размислуваш реално можеби? Можеби само ги потиснуваш вистинските чувства? Не си размислувала за ова? И зошто воопшто да стануваш нешто што не си?
 

Разголена Уметност

Истакнат Член
26 март 2014
32
47
118
Скопје
Затоа што се плашиш да размислуваш реално можеби? Можеби само ги потиснуваш вистинските чувства? Не си размислувала за ова?
Реално размислувам, ама ја гледам секогаш подобрата страна, а вистинските чувства, оние што се страшните ги закопувам длабоко во гробиштата за никогаш да не ги пронајдам...не сум доволно силна за нив.
 

Frojda

Истакнат Член
2 септември 2013
58
26
118
Реално размислувам, ама ја гледам секогаш подобрата страна, а вистинските чувства, оние што се страшните ги закопувам длабоко во гробиштата за никогаш да не ги пронајдам...не сум доволно силна за нив.
Ова го пишувам со најдобра намера. Мислам дека си само премногу разгалена.
 

Frojda

Истакнат Член
2 септември 2013
58
26
118

Разголена Уметност

Истакнат Член
26 март 2014
32
47
118
Скопје
Затоа што се изразуваш премногу уметнички во обичен разговор. Ги закопуваш вистинските чувства затоа што не си доволно силна за нив? Мислам дека само ти е интересно да правиш драма :)
Тоа е мојот стил на зборување, не ме прави разгалена, хмм и не сакам баш драми, повеќе сакам поеми да правам а за таму треба чувства па зарем би ги закопувала ако тоа ми била целта? :)
 

Frojda

Истакнат Член
2 септември 2013
58
26
118
Тоа е мојот стил на зборување, не ме прави разгалена, хмм и не сакам баш драми, повеќе сакам поеми да правам а за таму треба чувства па зарем би ги закопувала ако тоа ми била целта? :)
Со овие уметниците никако не можеш да се држиш на темата. Зборувавме за твојата животна филозофија, позитивизмот нели. Јас сметав дека тоа е страв од соочување со реалноста, а ти?
 

Разголена Уметност

Истакнат Член
26 март 2014
32
47
118
Скопје
Со овие уметниците никако не можеш да се држиш на темата. Зборувавме за твојата животна филозофија, позитивизмот нели. Јас сметав дека тоа е страв од соочување со реалноста, а ти?
Оптимизам за мене е тоа што чашата ми е секогаш полу полна, го гледам светот од подобрата страна која секогаш ја има што значи дека не бегаме далеку од реалноста.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena and JaMi