Што би сакале да работите?

Female

Староседелец
18 јануари 2013
125
183
1,043
In your thoughts!
Тоа и што го одбрав да го студирам. Се надевам дека ќе го работам тоа што сум го замислила, ако не, ќе најдам некоја алтернатива зошто секогаш постои, а штом со љубов ќе работам нема да ми биде тешко.
 

Female

Староседелец
18 јануари 2013
125
183
1,043
In your thoughts!
Тоа и што го одбрав да го студирам. Се надевам дека ќе го работам тоа што сум го замислила, ако не, ќе најдам некоја алтернатива зошто секогаш постои, а штом со љубов ќе работам нема да ми биде тешко.:)
 

hellassteel

Нов член
4 јуни 2013
11
4
3
надвор од мк
www.tajnata.com
Сакам да работам.... Односно Сакав да работам. Сега некако се мислам што да правам што да чинам други да работат за мене? Ама ај, Ќе биде и тоа, битно е да се реши човек што сака. А за странство на тие што ќе им се укаже прилика да работат кај балканци газди ок, работете за почеток и тоа е подобро од ништо ќе научите доста работи но колку што можите земајте аванси зашто големи се шансите да се бркате за пари кои сте ги сработиле. Не очекувајте дека мед и млеко ќе биде. (Ова посебно важи за тие со бугарски пасоши и оние кои одат да поработат сезонски ...на црно)
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Сакам да работам.... Односно Сакав да работам. Сега некако се мислам што да правам што да чинам други да работат за мене? Ама ај, Ќе биде и тоа, битно е да се реши човек што сака. А за странство на тие што ќе им се укаже прилика да работат кај балканци газди ок, работете за почеток и тоа е подобро од ништо ќе научите доста работи но колку што можите земајте аванси зашто големи се шансите да се бркате за пари кои сте ги сработиле. Не очекувајте дека мед и млеко ќе биде. (Ова посебно важи за тие со бугарски пасоши и оние кои одат да поработат сезонски ...на црно)
И да не ќе им биде добро во странство кај нашите шефови?
Ќе ги искористат до максимум.
Шо збореш бе?
 

hellassteel

Нов член
4 јуни 2013
11
4
3
надвор од мк
www.tajnata.com
И да не ќе им биде добро во странство кај нашите шефови?
Ќе ги искористат до максимум.
Шо збореш бе?
А дали во македонија не те користат до максимум?
за 130-200 евра?
Не фала, тоа што зборувам е точно и од мое искуство. Работев по 14 саати за 1000 евра, еден ден во неделата слободен. Работев кај газда по потекло прилепчанец а со бизнис во Леверкусен - Германија. Последните дваипол месеци веќе плата немаше дадено и така лека полека видов дека не бидува и си побарав друга работа. пола со кавги ги додаде а пола не но барем научив доста работи како одат со сместување, што бараат како бараат, па гевербе...т.е.за работа што
ми треба кои документи, што бараат ако ти дојдат во контрола итн итн, да не гњавам.
Но едно научив. СЕГА ЗНАМ ДЕКА ВО МАКЕДОНИЈА НЕМА ТЕОРЕТСКИ ШАНСИ ДА РАБОТАМ ЗА 200 ЕВРА НИКОГАШ ПОВЕЌЕ ВО МОЈОТ ЖИВОТ!!!
И ми стана јасно зошто толку години работев во мк а ништо не успеав да заштедам.

Sporedba ceni MK - DE.jpg
 

hannibal

Нов член
12 јуни 2013
24
16
3
43
тоа и што го работа, со пари и тоа со туѓи пари за кои треба да имаш голема одговорност, зашто на врат ти висат 200 ревизии...баш забавно :D
 

hannibal

Нов член
12 јуни 2013
24
16
3
43
Форензичар :D
да истражувам на местото на злосторството

ќе ти биде баш забавно, иако нема да биде како на филмови за да дојдеш до некои резултати ќе ти требаат недели и недели, месеци итн. ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mameha