Нека биде волјата Твоја, како на небото, така и на земјата

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
Немора, но љубовта е најчестата асоцијација на привлекувањето и соединувањето, затоа е искористен тој термин.
Можеш ли да ми ги објасниш кои се тие две љубови што ги имате вие телемитите?? Прочитав во еден извадок од "Законот е за сите"-Ниту будалите да не ја сфатат погрешно љубовта;зашто има љубов и љубов!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Abraxas

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Можеш ли да ми ги објасниш кои се тие две љубови што ги имате вие телемитите?? Прочитав во еден извадок од "Законот е за сите"-Ниту будалите да не ја сфатат погрешно љубовта;зашто има љубов и љубов!
Епа тоа е тоа што го објаснував. Љубов која во суштина е ерос и љубов која во својата суштина е агапе. Ерос е љубовта која се темели на сентименталноста. Агапе е Љубов која е метафизички аспект, принцип од кој произлегуваат привлечноста и соединувањето во сите нивни форми.
 

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
Епа тоа е тоа што го објаснував. Љубов која во суштина е ерос и љубов која во својата суштина е агапе. Ерос е љубовта која се темели на сентименталноста. Агапе е Љубов која е метафизички аспект, принцип од кој произлегуваат привлечноста и соединувањето.
И како за крај да ставиме точка на темава, од Бог произлегува се, Бог е закон и Божјата љубов под ВОЛја( што би рекла Хола);)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Abraxas

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
И како за крај да ставиме точка на темава, од Бог произлегува се, Бог е закон и Божјата љубов под ВОЛја( што би рекла Хола);)
Јас би додал само исто така во склоп на темава - Доколку нешто не е ваша волја, тогаш не е ни божја, а за да биде божја, не треба да биде во конфликт со волјата на другите, затоа правете тоа што ви е волја и не ги спречувајте и другите да живеат според нивната. На тој начин, насловот на темава ќе биде синоним за апсолутна слобода и хармонија.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
Јас би додал само исто така во склоп на темава - Доколку нешто не е ваша волја, тогаш не е ни божја, а за да биде божја, не треба да биде во конфликт со волјата на другите, затоа правете тоа што ви е волја и не ги спречувајте и другите да живеат според нивната. На тој начин, насловот на темава ќе биде синоним за апсолутна слобода и хармонија.
Нашата волја е и божја волја и обратно.....апсолутна слобода и хармонија не постои.
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Нашата волја е и божја волја и обратно.....апсолутна слобода и хармонија не постои.
Постои, но за тоа треба да се ослободиш од се што те ограничува, што воопшто не е лесно, па затоа изгледа невозможно.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
Постои, но за тоа треба да се ослободиш од се што те ограничува, што воопшто не е лесно, па затоа изгледа невозможно.
Која ти е таа ограничена слобода и хармонија, значи ако треба од нешто да се ослободам што ме ограничува тогаш кои се тие граници??
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Која ти е таа ограничена слобода и хармонија, значи ако треба од нешто да се ослободам што ме ограничува тогаш кои се тие граници??
Понекогаш се граници што самите си ги поставуваме во облик на стереотипи, предрасуди, суеверија, страв и слично. Понекогаш пак се ограничувања што другите ни ги наметнуваат во смисла на норми и закони, ресурси, слобода на движење, слобода на изразување и слично.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
Понекогаш се граници што самите си ги поставуваме во облик на стереотипи, предрасуди, суеверија, страв и слично. Понекогаш пак се ограничувања што другите ни ги наметнуваат во смисла на норми и закони, ресурси, слобода на движење, слобода на изразување и слично.
Дали ти живееш во таква неограничена слобода??