Kindle

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Добар е. 250 евра е некаде. Највеќе користи за е-книги. За читање и такви работи. Иначе нема шанси да се мери со Ајпадот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: важна

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,019
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Го има Kindle Fire во една продавница за 12990 денари. Кога отидов да го разгледам, ми рекоа таму дека има подобра резолуција од iPad, но искрено, не барам пад или таблет, ми треба Kindle конкретно за читање на книги и ништо повеќе. Затоа се двоумам, дали можеби Kindle Touch е подобро, поради оној E Ink екран.
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Го има Kindle Fire во една продавница за 12990 денари. Кога отидов да го разгледам, ми рекоа таму дека има подобра резолуција од iPad, но искрено, не барам пад или таблет, ми треба Kindle конкретно за читање на книги и ништо повеќе. Затоа се двоумам, дали можеби Kindle Touch е подобро, поради оној E Ink екран.

Штом ти треба за читање ич не се мисли. Напаѓај го. :D;) Од Ајпад не верувам дека има подобра резолуција, зошто јас го користам.
 

Redhead

Bookworm
23 февруари 2012
1,060
2,039
1,133
Neverland
Го има Kindle Fire во една продавница за 12990 денари. Кога отидов да го разгледам, ми рекоа таму дека има подобра резолуција од iPad, но искрено, не барам пад или таблет, ми треба Kindle конкретно за читање на книги и ништо повеќе. Затоа се двоумам, дали можеби Kindle Touch е подобро, поради оној E Ink екран.
Ако ти е за читање книги тогаш е подобро да си земеш Kindle.
Јас го имам Kindle Keyboard 3G, и многу сум задоволна.
Ми се свиѓа тоа што е црно бел и не замара ич при читање.
Има и една програма Calibre што можеш книгите да ги конвертираш во MOBI формат книгите (формат што е најдобар за киндлот).
 

Tomi

Нов член
11 јуни 2012
5
7
3
42
Ако ти е за читање книги тогаш е подобро да си земеш Kindle.
Јас го имам Kindle Keyboard 3G, и многу сум задоволна.
Ми се свиѓа тоа што е црно бел и не замара ич при читање.
Има и една програма Calibre што можеш книгите да ги конвертираш во MOBI формат книгите (формат што е најдобар за киндлот).

Значи не мора само книги купени од Амазон да се читаат? Може и бесплатни книги да си импортирам, или купени за NOOK?
 

Redhead

Bookworm
23 февруари 2012
1,060
2,039
1,133
Neverland
Значи не мора само книги купени од Амазон да се читаат? Може и бесплатни книги да си импортирам, или купени за NOOK?
Јас си симнувам книги од нет. Можеш да читаш и во ПДФ формат, ама јас ги конвертирам во Моби. Програмата Calibre што ја пишав предходно со нејзе можеш да конвертираш книги за секој читач.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Trouble