Семејни ритуали

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,389
1,133
Yellow submarine
Кога живеев со моите неизбежен беше неделниот заеднички ручек.
Мајка ми многу често правеше од тие нејзините зелници ту би :giggle Никогаш не и ги бендисав...додуша никогаш не и кажав апла, после целото внимание што им го посветуваше...не можев, имам душа и јас :sram

Ми недостасуваат некогаш...
Сега останаа само Божик и Бадник за вистинска семејна средба. Не дека не се собираме пак, ама некако поинаку ми е...
Топло ми е на душичката, ама некако на поинаков, позрел начин.
 

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,662
5,747
1,153
Често се собираме со семејството, не само во недели и празници не знам за мене тоа се најубавите моменти,секое поминато време со нив со мајка ми татко ми,со маж ми и керка ми заедно сите тоа е непроценливо богатство...уживам во таквите денови посебно кога гледам како моите се радуваат на внуката нивна и колку само ја опсипуваат со љубов и внимание...тоа е нешто кое со никакви пари не можеме да го купиме и што треба да го цениме...а најмногу сакам кога во неделните ручеци мајка ми ке направи печено зајаче или некој од нејзините зелници..мммммм сега ми се пријаде..:gladen(inlove)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: $3Я3|\||)&p&†Y

AnaMi

Полноправен Член
4 октомври 2012
65
84
18
Кај мене дома... секогаш кога се руча треба да сме сите дома, ако некој касни од работа ке го почекаме и сите заедно ке ручаме:gladen..и нормално после руцчек се пие кафенце....сите заедно... нормално тука има мала борба за тоа кој да стави кафе пошто 5 луѓе сме и кучето 6 хаха:rofl сите не мрзи... уморни од работа..ама послем пиеме кафе заедно и секој со своите обврски..други посебни ритуали во секојдневието кај мене нема...:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati and violetmoon

Angiie

Истакнат Член
16 февруари 2012
506
639
93
Ах тие ритуали, ми фалат навистина многу. Порано ги имавме повеќе, сега како што минува времето се намалуваат.
Особено ми фали она кога со мајка ми заедно го приготвувавме ручекот, чекајќи тато да се врати од работа, па потоа ручавме заедно. А вечерта пред спиење мораше да изиграме сите заедно некоја од друштвените игри. Било монополи, не лути се човече или некоја игра со карти.

Сега е останат само неделниот ручек и тоа е единствено кога седнуваме сите заедно на маса. Инаку секој јаде кога ќе стигне.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: violetmoon

Emma.T

Истакнат Член
23 декември 2012
241
352
163
Утринско кафе/чај/сок/доручек не секогаш, ама често се случува. Инаку, секој ден ручаме заедно затоа што сите во исто време завршуваме со работа. После ручекот секогаш си разговараме за денот уште најмалце 1 час, потоа пак секој со своите обврски. Исто еднаш во две недели или пак еднаш месечно (во зависност од работните обврски) имаме обичај да ги собереме сите братучеди на ручек и да се видиме.
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Колку само ми се изменети ритуалите на кои бев навикнат...
Сега имам ваков распоред на денот:
Утрото ми започнува во 5 часот(плус минус зависи природниот аларм(ќерка ми) кога ќе се расплачи) Очите не ги отварам додека не слушам „Иги кафето е готово“. Станувам, пијам кафе, и се повлекувам во соба, најчесто со се малечки, затоа што треба да дадам простор за утринско размислување на генералниот.
Околу 12 часот излегувам на кафенце со син ми, и ги завршувам обврските што ми се за во Маркет, ама во 3ипол морам да сум дома, затоа што тогаш е ручекот, и никогаш не јадеме одделно.
И попладнето ми е фри активити, што сакаме тоа :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Gemini and violetmoon

Sesil

Староседелец
20 февруари 2012
300
230
1,043
Немаме ама баш никаков ритуал, вистинска реткост е да сме сите дома, а ако случајно се деси тоа, обично за празници, ручаме заедно, испиваме по некое кафе и толку.
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Ритуал ми е ручек во Сабота и Недела кај тетка ми, а кога си одам дома гледање филмови со сите членови од семејството, заедно одење на кафе или шопинг, кога е некој празник задолжително гледање филмови и пеење на микрофон :svirka