Омилен сликар

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,019
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
"Intelligence without ambition is a bird without wings." - Salvador Dali.

Иако ми е тешко да издвојам еден сликар како омилен, лесно ми е да го издвојам Салвадор Дали како еден од најдобрите и најзначајните во уметноста. Дали под влијание на старите мајстори и на барокот, обработува нов творечки метод што го дефинира како "параноидно-критичка активност". Вешто ги употребува визуелните искуства, интерпретациите на сеќавањето и сите деформации што му ги обозможува совесната и систематската примена на психолошките неправилности и паталошки појави.

CRI_151051.jpg
dalitemptationstanthony-znanje.jpg
flight-of-a-bumblebee.jpg

Надреализмот го искористува и како ново средство за изразување во филмот. Во 1928 година го снима Андалузискиот пес, а во 1932 година, заедно со Луис Буњуел го прави филмот Златно време. Необичното се појавува во одделните кадри, но особено во "слободната" композиција на филмот кој го разбива вообичаеното следење "сцени" и настани.


Меѓу горенаведеното, Дали се бави и со архитектура, фотографија и мода. Во соработка со италијанскиот моден дизајнер Елса Шиапарели, Дали има изработено бел фустан со принт со омар. Исто така, има изработено капа во форма на чевла и розов каиш со тока во форма на усни. Изработувал и шишенца за парфем.

LOBSTER.jpg
shoe_hat.jpg
Salvador-Dali-Perfume-bottle.jpg



Кој е вашиот омилен сликар?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saturnia, malo and Lena

Succubus

Истакнат Член
28 февруари 2012
562
835
393
under your skin.
Салвадор Дали е гение за уметност, навистина. И многу го почитувам, не само шо има талент, има и креативност, имагинација и во целост уметник е.
Само не ми се допаѓа тоа што некој кога и нема везе за уметност, го многу форсира, а не прочитал за други. :)

Ja би ги спомнала Sigmar Polke, Picasso, John Everett Millais, Jan Van Eyck, Pollock...

Sigmar Polke, германски сликар и фотограф.
sigmar-polke-treehouse-1976.jpg


Pablo Picasso, (кој не го знае) шпански сликар, скулптор, керамист и сценски дизајнер.
picasso-weeping-woman-1937.jpg



John Everett Millais, англиски сликар и илустратор. Еден од наоѓачите да речам, од Пре-рафаелското друштвенце :)
millais.jpg


Jan Van Eyck е холандски сликар и е еден од позначајните сликари во 15тиот век во Северна Европа.
rolin.jpg


Jackson Pollock е апстрактен Американски сликар, многу познат по она drip painting (кога бојата капе по платното).
pollock.key.jpg



Има и на денешницава многу подобри, покреативни, од резултат на општеството во кое живееме, ама има премногу, така да ретко издвојувам ОМИЛЕН сликар.
Во наредно издание, ќе ви прикажам и други. Ама тоа кога ќе зборуваме за технолоЏиска уметност :p
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Дефинитивно Пикасо,ги сакам неговите дела затоа што јасно ја покажуваат пораката,можам книга да прочитам од неговите слики,некоја единстено препознатлива мешавина измеѓу апстрактна и реална уметност.
...220x255.jpgimagesCANB3D2D.jpgzx450y250_896898.jpgpablo_pikaso.jpgimagesCA6J6QLG.jpgimages.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: DarkPassenger

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,019
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Мене all time favorites ми се Веласкез, Гоја, Дали и Пикасо. По некоја случајност, сите шпанци. (wasntme)

Диего Веласкез се родил во Севиља во 1599 и се развивал во ателјето на Пачеко со чија ќерка и се оженил. На 23 години се нашол во образованите кругови на Мадрид, а во 1628 година му припаднала честа на Рубенс, кој бил во дипломатска посета, да му го покаже шпанското уметничко богатство. Во 1634 година го насликал Коњаничкиот портрет на Дон Балтазар Карлос, светол и восхитувачки, со заднина на жив пејзаж.

Diego-Velazquez-Prince-Baltasar-Carlos-on-Horseback-1634-1635.jpg

Така почнува неговата серија портрети на деца, која ќе достигне врв во импозантното дело Лас Менинас (благороднички) од 1656 година. Претставена е русокосата инфантка Маргарита, ќерка на Филип IV со нејзините дворски госпоѓици во ателјето на уметникот. Лево е тој пред платното, а кралот и кралицата се гледаат во огледалото што се наоѓа на сликата. Фигурите се насликани со импресионистички потези, отсјаи, треперења. Просторот на оваа слика е решен на необичен начин, со сложени односи на насликаните фигури.

velazquez-las-meninas.jpg

Веласкез учи повеќе со посматрање и со студирање на природата отколку од своите учители и стари мајстори. Во почетокот го интересираат сцени од обичниот, секојдневниот живот, но подоцна, со оглед на тоа што е мирен и затворен, ги менува и своите интересирања, особено кога во својата 29-та година станува дворски сликар, изработувајќи голем број портрети на членовите на кралското семејство и дворските благородници, слуги итн. Во 1650 година во Рим го прави портретот на папата Инокентиј X во кој се гледа уметниковата сигурност во слободното ракување со бојата, во што го достигнува врвот. Покрај техничката брилијантност, овој портрет од Веласкез има ретка пробивност во изразот.

innocenzox.jpg
DV breda.jpgDV the-lunch.jpgDV.jpgDV Luncheon.jpgDiego-Velazquez.jpgvelazquez-christ-house-martha-mary.jpgDV don-sebastian-de-morra.jpgDiego_Velázquez_-_Self-Portrait.jpgDV portrait-of-the-infanta-margarita-aged-five.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Succubus and Lena

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
А дали има некои нови млади уметници кои не се толку познати а кои се навистина добри,барем има во Мк.многу талентирани уметници а за кои не знаеме ништо???Баш ме интересира..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: cakar_ulav

Succubus

Истакнат Член
28 февруари 2012
562
835
393
under your skin.
Ej да, Гоја! Баш сакав да напишам сега за него :)
Инаку, познавам јас од Виница еден, стрипови црта најчесто, а мислам дека и слика по нешто. Добар уметник е, башка слуша и добра музика :sreken
408317_532835793399793_1865191059_n.jpg


И Ване Костуранов, Струмичанец. Неговиот стил ми е многу интересен, онака детски, фино ептен :)
14331_183912831991_1598107_n.jpg


Има и многу други, не можам многу да најдам, дека не се комерцијализирани толку.
Мило ми е и шо СЕ повеќе има луѓе шо се интересираат за уметност и има на повидок уште подобри уметници.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena and DarkPassenger

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Клод Моне. Неговите „прелевања“ на нијанси, композиција на бои.... Нешто совршено!

Claude-Monet.jpg


claude-monet-houses-of-parliament-london.jpg
boat-at-low-tide-at-fecamp.jpg

self-portrait-with-a-beret-1886.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: DarkPassenger

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Ej да, Гоја! Баш сакав да напишам сега за него :)
Инаку, познавам јас од Виница еден, стрипови црта најчесто, а мислам дека и слика по нешто. Добар уметник е, башка слуша и добра музика :sreken
408317_532835793399793_1865191059_n.jpg


И Ване Костуранов, Струмичанец. Неговиот стил ми е многу интересен, онака детски, фино ептен :)
14331_183912831991_1598107_n.jpg


Има и многу други, не можам многу да најдам, дека не се комерцијализирани толку.
Мило ми е и шо СЕ повеќе има луѓе шо се интересираат за уметност и има на повидок уште подобри уметници.[/quo
горната слика е совршена,а и долнава има некое посебно значенње...
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Моментално сум фасцинирана од Паул Клее со неговата огромна збирка/серија на прекасни ангели со кои ги представува
чобечките карактеристистики и особини..
Фантастично:)


imagesCA5MMXJD.jpgimagesCAZUDJ41.jpgimages.jpg
imagesCACK9FDD.jpgimagesCA50A8S1.jpgimagesCAAZ099Y.jpgimagesCAG0ZDFA.jpgimagesCAJH1AYD.jpgimagesCAY0BLE1.jpgimagesCAXY7FBJ.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MissChievous