Емоционална интелигенција

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
наведе горе дека текстов е напишан од магистар Б.Р дали би можела да ми го дадеш комплетното име и презиме?
Темата е многу интересна..
Некаде низ интеренет го читав ова,барав неможам да го најдам истото,ако го пронајдам ке ти пратам

Само што прочитав и нешто друго околу оваа тема.
Лугето кои имаат високо ниво на емоционална интелегенција почесто доживувале оргазам? (wasntme)
Способноста да се фантазира и добро да се управува со сопствените емоции им помагало на жените без помош на мастурбација и без специална помош од партнерот да доживеат оргазам?
емоционалната интелегенција имала директно влијание врз женската сексуалност и им помагала на жените подобро да ги поднесат желбите и оќекувањата на партнерот.
Некои жени се лишуваат од способноста сами да доживеат оргазам поради потребата да се грижат за партнерот.
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Некаде низ интеренет го читав ова,барав неможам да го најдам истото,ако го пронајдам ке ти пратам

Само што прочитав и нешто друго околу оваа тема.
Лугето кои имаат високо ниво на емоционална интелегенција почесто доживувале оргазам? (wasntme)
Способноста да се фантазира и добро да се управува со сопствените емоции им помагало на жените без помош на мастурбација и без специална помош од партнерот да доживеат оргазам?
емоционалната интелегенција имала директно влијание врз женската сексуалност и им помагала на жените подобро да ги поднесат желбите и оќекувањата на партнерот.
Некои жени се лишуваат од способноста сами да доживеат оргазам поради потребата да се грижат за партнерот.
опширна тема,имам доста книги на оваа тема,и мислам дека можеме да се загубиме во многуте можности и позитивности кои
ги нуди емоционалната интелегенција..
Има секакви можностости пошто е во прашање визуелизација,друго има примери во кој луѓето со помош на емоционално препознавање и визуелизација успеале самите да придонесат за лечење на болести кои биле како неизлечиви болести диагностицирани...имам гости сега мора да одам,па вечер ке напишам нешто поопширно на оваа тема(барем она што го знам и ми е познато а има и доста што не знам хеххеххе)
 

zipodidi

Нов член
7 март 2013
3
0
1
29
dali bi mozele da mi pomognete .. imam tema za proektna zadaca emocii kaj decata od raganje se do 6 godini .. nekakva informacija ili tekst bi bilo super.. odnapred vi blagodaram
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Е па за моја среќа спаѓам во групата емоционално интелегентни и емоционално писмени....
Лугето кои имаат високо ниво на емоционална интелегенција почесто доживувале оргазам? (wasntme) Е па тогаш моето ниво на интелегенција е стварно висоооко....:)
Шала на страна, секогаш се водам со емоциите, знам да ги препознаам и кај себе и кај другите...знам да ги контролирам да ги искажам ...едноставно си сметам за емоционално зрела, стабилна и емоционално оформена, дефинирана личност...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Arkantos and melpomena

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
LittleButterfly што мислиш, знам да ги искажам емоциите? :)

Јас лично сметам дека моето ниво на емоционална интелегенција си е високо. Ете и го направив тој тестот што сте го постирале погоре, и излезе дека моето сметање е точно.
Моите мисли се дефинирани, и целите исто, моите чувства онака како што се почувствувани секогаш ги искажувам(секогаш кога јас сакам).
Кога се работи за препознавање на емоции кај другите, тогаш имам мал проблем.
Има личности на кои им ја слушам тишината, а има исто личности кои не ми е потребно да им ги слушам ни зборовите, а камо ли тишината.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
LittleButterfly што мислиш, знам да ги искажам емоциите? :)

Јас лично сметам дека моето ниво на емоционална интелегенција си е високо. Ете и го направив тој тестот што сте го постирале погоре, и излезе дека моето сметање е точно.
Моите мисли се дефинирани, и целите исто, моите чувства онака како што се почувствувани секогаш ги искажувам(секогаш кога јас сакам).
Кога се работи за препознавање на емоции кај другите, тогаш имам мал проблем.
Има личности на кои им ја слушам тишината, а има исто личности кои не ми е потребно да им ги слушам ни зборовите, а камо ли тишината.

И тоа како....:) Имаш таква способност да ги изнајдеш токму оние зборови, вистинските зборови кои детално опишуваат точно како мислиш и како се чувствуваш...
Твојата емоционална интелегинција??!...би рекла дека е на највисоко можно ниво ( лично не се ни сомневав)...:)
Па не би рекла баш дека имаш проблем да препознаеш емоции кај други ...прилично добар си и во тоа...:)
Способноста да ја слушаш туѓата тишина е повеќе од емоционална интелигенција и зрелост, тоа е веќе вештина и Господов дар...:)
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Секое чувство е порака од внатрешноста која треба да се слушне и разбере.
Колку пораки има внатрешноста?
Мал милион.
Кога би го разбрале сето она што излегува од внатрешноста,би се нарекле емоционално интелегентни.
Да би можел некој да се наречеме емоционално интелегентен треба да вложи многу труд околу тоа(нормално има и поединци кои го можат тоа без работа на себе,но се ретки).
Во секој случај основните чувства се страв и љубов.
Сите останати потекнуваат од нив и се нарекуваат подчувства.
Се што не е љубов е страв и обратно.
Ама за тоа вечер можеби :)