Постои ли сродна душа?

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,420
1,153
postoi-li-srodna-dusa-povekje.jpg
Често пати се прашуваме која е нашата сродна душа? Дали навистина постои таква личност на светот? Виенскиот психолог Јулија Умек укажува како да ја препознаеме „длабоката поврзаност“ врз основа на 5 различни начини на однесување.


1. Повторно да се прегледа „случајноста“ и кругот на познаниците. Каде и да се наоѓате, ако „случајноста“ сака да бидете подолго од еден час покрај една непозната личност, на пример на некое предавање или во театар, проверете што ве поврзува со таа личност.
postoi-li-srodna-dusa.jpg
Кој сака да ја препознае сродната душа треба повторно да го „прегледа“ својот круг на познаници и тоа со прашањето „што на другиот му е потребно од она што јас имам да му го понудам“.
2. Блискоста како клучно чувство Многу пријателства почнуваат несвесно, понекогаш сосема случајно. Сродните души не се оние кои површно добро се согласуваат со вас, повеќе се некои кои не надополнуваат.
Станува збор за психичките компоненти кои ја објаснуваат блискоста, а блискоста е едно од клучните чувства кај сродните души.
3. Симпатијата произведува допирни точки И световните нешта како образованието, староста, сличните интереси, семејното потекло, личното окружување, со еден збор, допирните точки ја одредуваат средбата на луѓето кои се сродни.
Допирните точки произведуваат наклонетост и симпатија кои се дополнителни две чувства кои ги спојуваат сродните души.
4. Доживејте го чувството „ние“ Луѓето со ист датум на раѓање веруваат дека во „хороскопскиот знак“ можат да најдат сродна душа.
Иако многу прорекувања кои можат да се прочитаат од хороскопските знаци почиваат врз таканаречениот Барнумов ефект - изјави кои со толкување секогаш можат да бидат вистинити - и луѓето со различни хороскопски знаци можат да се почувствуваат сродни.
Во суштина не е важно на што се сведуваат пријатните чувства дека сме сродни со јнекој друг. Во секое искрено „ние“ можат да се препознаат знаци на сродноста на душата.
5. Во добро и во зло Идеалот за искрена сродност на душите е дека во тој случај меѓусебно си помагаме при ублажувањето на тагата, зголемувањето на радоста и поддршка на сродникот во развивањето на неговата личност.
Сродните души се дом за душата, како во нестабилни, така и во среќни времиња.
Сте ја пронашле ли и вие вашата сродна душа?

*превземено од crnobelo.com
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Исто е коа ќе те прашаат „Дали постои идеално/совршено“.
Во реалност не постои. Но патот по кој се оди да се бара е она што го прави животот интересен. Таман работа да одеше се` по нагорна линија, немаше да знаеме за болка која на еден начин не учи да се приспособуваме. Така да тој што го наоѓаме - сродната душа, можеби и не е толку сродна, можеби во дадени моменти го приспособува своето мислење со нашето, но тоа не значи дека е негативно. Негативно е кога целосно се повинува/спротиставува.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky and melpomena

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,290
3,528
443
Скопје
По филозофија учевме за ова. Професорката ни раскажуваше дека луѓето имале едно тело а две души,две глави...им се спротивставувале на боговите и биле многу силни,па боговите одлучиле да ги пресечат на половина така што ќе немаат толку многу моќ и секоја сродна душа ќе копнее по другата ,ќе си ја бара својата :)

Јас верувам дека постои,дека таа сродна душа е „оној вистинскиот“ ... ама уште го нема да се појави , ќе почнам јас да го барам :D
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,120
1,683
би требало да постои....си имам јас сродна душичка....Туана :)

 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
постои, сфугде па и туја : ) туј на форум си иам пуно сродни душичке,
лејди блу, мила, стритчик : ) oбожаам си ги сродни душе еј : )
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: lady_blue

sweetgirl

Истакнат Член
11 март 2012
148
125
343
Скопје
Јас верувам дека секој си има сродна душа.И кога тогаш ќе си ја пронајде.
Не верувам дека хороскопскиот знак има влијание дека ако се исти знаци дека и мора да се сродни души.
Сродните души се ко едно -сакаат исти нешта,прават исти нешта,мразат исти нешта,и без зборови се разбираат.
 

cece17

Староседелец
21 февруари 2012
273
204
1,043
Постои ... дали ќе ја сретнеме таа душа во младоста или во староста сепак постои само треба да се знае како да се задржи :)