Uefa Champions League 2014/15

Кој ќе биде шампион?

  • Барселона

    Гласови: 0 0.0%
  • Баерн Минхен

    Гласови: 0 0.0%
  • Челзи

    Гласови: 0 0.0%
  • Арсенал

    Гласови: 0 0.0%
  • Борусија Дортмунд

    Гласови: 0 0.0%

  • Вкупно гласале
    3
  • Poll closed .

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
CHAMPIONS+LEAGUE+2012-2013.jpg



За да не пишуваме се во другата тема, еве нова само за оваа сезона. :)

Лани гледавме интересни утакмици, а годинава да се надеваме на уште подобри. 32 тимови ќе се борат за шампионската титула почнувајќи од 16ти септември па се до 6ти јуни. Германија, Шпанија и Англија имаат по 4 преставници, а бугарскиот Лудогорец и шведскиот Малмо ќе дебитираат оваа година во Лигата на Шампиони.

Актуелен шампион и бранител на титулата е Реал Мадрид кој лани во финалето го победи градскиот ривал Атлетико Мадрид, и ја освои 10тата титула. Со таа титула Реал е прв на листата, позади него е Милан со 7 а третото место го делат Ливерпул и Баерн со по 5. Финалето оваа година ќе се одигра на олимпискиот стадион во Берлин. :)

Квалификациите беа интересни за следење, имаше и неколку изненадувања. Како на пример поразот на Селтик од Марибор, победата на Лудогорец над Стеауа на пенали, другите си имаа лесни задачи. Леверкузен против Коченхаген, Порто против Лил итн... :)

Јас најмногу се радувам што Ливерпул повторно се враќа во Лигата на Шампиони, за жал нема да ги гледаме Милан и Јунајтед. Фаворит оваа година мислам дека е тешко да се каже кој ќе биде, Барселона, Реал, Баерн, Челзи, сите овие се јаки тимови и верувам ќе има супер утакмици. Јас навивам за Ливерпул, а втора омилена екипа ми се Дортмунд, значи не би имал против и ако Дортмунд освои. Далеку е 6ти јуни, сега најбитно е да уживаме во убавиот фудбал. :)

Не ги заборавам и групите. :)

Group A: Атлетико Мадрид, Јувентус, Олимпијакос и Малмо

Group B: Реал Мадрид, Базел, Ливерпул и Лудогорец

Group C: Бенфика, Зенит, Баер Леверкузен и Монако

Group D: Арсенал, Борусија, Галатасарај и Андерлехт

Group E: Баерн, Манчестер Сити, ЦСКА и Рома

Group F: Барселона, ПСЖ, Ајакс и Апоел

Group G: Челзи, Шалке, Марибор и Спортинг

Group H: Атлетик Билбао, Шахтјор, Порто и Бате Борисов
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Историјата вели дека никој досега не успеал да ја одбрани титулата, така да за мене Реал отпаѓа. Борусија имаат добар тим, но немаат добра клупа за да одиграат до крај. Арсенал, среќа што се падна Фенербахче во плеј-оф инаку ќе гледаа од монитор.
Да не го должам, типувам или на Сити или на Барселона.
Инаку Лига на шампиони за мене изгуби вредност. Бате Борисов, Марибор, Лудогорец, Апоел... фали уште Шкендија.


(постирав и во претходната тема, сомнително ми е извлекувањето на групиве зашто има премногу сличности од лани)
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Го приметив и јас тоа со групите, ништо чудно и да местат од Уефа. Сепак тоа се група мафијаши на кои им се важни само парите, така да не ме чуди ништо. :)
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Не е работата само во Марибор, Бате и Апоел туку и во Порто,Баер,Рома,Спортинг etc. teams from leagues that exist for unknown reasons :zelen
Субјективно, преголем е хајпот за ЛШ, поинтересни ми се мечеви од ФА куп, пример Хал-Шефилд Ј. во 1/2ф. кога беше 5-3 па и финалето беше јако.
Попрво би гледал Ливерпул-Свонси него Ливерпул-Базел.
Може сум наивен ама не знам како Шалке игра во лига на ШАМПИОНИ? На што тоа Шалке бил шампион за да игра во лига на шампиони!? Бате барем бил шампион на првенството во кое настапува...какво и да е...
Или клуб кој се вика цска. `цска бе :rofl

Шалке-Спортинг лол? :D Who cares?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: existence

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Не е работата само во Марибор, Бате и Апоел туку и во Порто,Баер,Рома,Спортинг etc. teams from leagues that exist for unknown reasons :zelen
Субјективно, преголем е хајпот за ЛШ, поинтересни ми се мечеви од ФА куп, пример Хал-Шефилд Ј. во 1/2ф. кога беше 5-3 па и финалето беше јако.
Попрво би гледал Ливерпул-Свонси него Ливерпул-Базел.
Може сум наивен ама не знам како Шалке игра во лига на ШАМПИОНИ? На што тоа Шалке бил шампион за да игра во лига на шампиони!? Бате барем бил шампион на првенството во кое настапува...какво и да е...
Или клуб кој се вика цска. `цска бе :rofl

Шалке-Спортинг лол? :D Who cares?
Не зафркавај добри се Шалке, 3то место беа лани во бундес, не биле шампиони на ништо ама ако е така тогаш и Ливерпул и Челзи не биле на ништо шампиони па пак играат. :)
 

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
28
Битола
Реал Мадрид се разбира. А во последните тимови според мене треба да се Реал, Челзи, Баерн Минхен и Барселона..но зависи до ждрепката понатака :D
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Од вечер конечно и ЛШ почнува. Ретардите од мтв изгледа нема да пренесуваат ништо, утре само ќе имало пренос, лудаци најголеми :mad:

Вечер дербито ќе биде во Дортмунд, каде играат Борусија и Арсенал. Типувам на победа на Дортмунд, 2:0.

Ливерпул против Лудогорец, Бенфика - Зенит, Олимпијакос - Атлетико и таму уште неколку се играат не е ни битно тоа, битно е Ливерпул да победи и на Дортмунд - Арсенал да гледаме супер фудбал. :)

Реал одбраната на титулата ја започнува против Базел, врска немам како игра Базел а за Реал знам дека ќе се прошета во групава, после тоа не сакам да го видам. :)
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Oh the excitement, oh the thriller... to see them Malmo, Roma, Zenit and Olympiakos play :cool:

Не зафркавај добри се Шалке, 3то место беа лани во бундес, не биле шампиони на ништо ама ако е така тогаш и Ливерпул и Челзи не биле на ништо шампиони па пак играат. :)

А шо толку возбуда за Лудогорец, јас да сум фан на Ливепрул би било исто како да се игра ФА куп против Бристол Сити, па и помалку од тоа... wtf is ludogoretz?!:zelen

Па и Ливерпул и Челзи не се шампиони а играат во лига на................шампиони. :pusi
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Oh the excitement, oh the thriller... to see them Malmo, Roma, Zenit and Olympiakos play :cool:



А шо толку возбуда за Лудогорец, јас да сум фан на Ливепрул би било исто како да се игра ФА куп против Бристол Сити, па и помалку од тоа... wtf is ludogoretz?!:zelen

Па и Ливерпул и Челзи не се шампиони а играат во лига на................шампиони. :pusi
Не е возбудата дека Ливерпул игра против Лудогорец туку дека е прва утакмица во ЛШ после не знам колку време, а иначе Лудогорец ни јас не знам кој е ни како успеа да стигне до тука. Бугари среќни. :)
За Реал на пример би можело да се каже дека ќе има некоја возбуда, зашто ќе се игра против актуелниот шампион нели. :)