The Doors | Црнобело Форум

The Doors

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,053
1,183

The Doors биле рок група од САД формирана во 1965, во Лос Анџелес, Калифорнија. Музиката на The Doors вклучува текстови со социјални, политички и психолошки влијанија воглавно напишани од Џим Морисон. Прецизните удари на Џон Денсмор, органата и бас органата на Реј Манзарек и иновативниот стил на Роби Крајгер со видливи влијанија од фламенго, џез, блуз, класичната и индијанската музика, во комбинација со длабокиот, сугестивен и харизматичен глас на Џим Морисон биле добитната комбинација.
Постава
Џим Морисон - вокали
Реј Манзарек - пијано, клавијатури
Роби Кригер - гитара
Џон Денсмор - тапани, перкусија
Дискографија

Студиски албуми:
The Doors (Јануари 1967)

Strange Days (Октомври 1967)
Waiting For The Sun (Јули 1968)
The Soft Parade (Јули 1969)
Morrison Hotel (февруари 1970)
LA Woman (Април 1971)
Other Voices (Октомври 1971)
Full Circle (Јули 1972)
An American Prayer: Jim Morrison (Ноември 1978)
превземено од :Wikipedia

Јас ги обожавам Дорс, имам правено и проект за нив се разработено, но за жал никаде неможев да го најдам. Ако најдам ќе го поставам овде.

Ги слуштае ли Дрорс, кои ви се омилени песни/цитати/текстови? Ги почитувате ли како група?
 

Ice_Man

Староседелец
16 февруари 2012
440
236
1,053
како да не ги слушам Доорс,ја као роцкер :D light my fire,the and и најпознатата riders on the storm по кои можете да ги препознаете

 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Selma

Party Poison

Истакнат Член
20 февруари 2012
140
142
343
People Are Strange и Love Street ми се омилени песни од нив...​

People Are Strange
People are strange when you're a stranger
Faces look ugly when you're alone
Women seem wicked when you're unwanted
Streets are uneven when you're down
Love Street
She has wisdom and knows what to do
She has me and she has you
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: She

ScoobyDoo

Староседелец
17 февруари 2012
388
680
1,103
Doors Riders On The Storm Lyrics
Riders on the storm
Riders on the storm
Into this house we're born
Into this world we're thrown
Like a dog without a bone
An actor out alone
Riders on the storm
There's a killer on the road
His brain is squirmin' like a toad
Take a long holiday
Let your children play
If ya give this man a ride
Sweet memory will die
Killer on the road, yeah
Girl ya gotta love your man
Girl ya gotta love your man
Take him by the hand
Make him understand
The world on you depends
Our life will never end
Gotta love your man, yeah
Yeah!
Riders on the storm
Riders on the storm
Into this house we're born
Into this world we're thrown
Like a dog without a bone
An actor out alone
Riders on the storm
Riders on the storm
Riders on the storm
Riders on the storm
Riders on the storm
Riders on the storm
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: CofD and Party Poison

CofD

Нов член
22 февруари 2012
23
9
3
Не слушам рок ама ја слушав Рајдерс он д сторм на НФС Андерграунд 2 :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Selma