The Cure | Црнобело Форум

The Cure

Aleksis

Jukebox
4 април 2013
1,443
2,543
1,133
The Cure се англиска рок група основана некаде во 1976 година и бенд кој никогаш неможел да се стави во ниеден жанр. После многуте обиди да се сврсти во готик рок, самиот фронтмен ги игнорирал и одбивал и не сакал неговиот бенд да се класифицира во ниеден жанр. Составот им е повеќе пати сменет и единствениот постојан член е фронтменот Роберт Смит кој воедно е и гитарист и текстописец а е претпознатлив по својот уникатен стил. Бушава коса, бледо лице, црн креон и размачкан црвен кармин, а јас лично го обожавам неговиот глас. Некаде имам слушнато дека goth-ot како правец е започнат од нив заради нивната шминка и текстовите .
Имаат издадено 12 албуми кои се продадени над 50 милиони ширум светот.
Не верувам дека некој не го знае нивниот сингл Boys don't cry со кој се прославија во Америка.
Дали го слушате овој бенд?
Омилени песни?
Критики, пофалби, омилени албуми...?
Неколку од многуте моите омилени :
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,316
1,947
1,133
Многу си ги сакам, секогаш успеваат да ме расположат и „накренат“ :)...една од моите поомилени групи...а песни кои можам да ги слушам нон стоп и никако да не ми здодеат се секако Lovesong i Friday I'm in love, ама и овие :
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider and existence