TCG (Тrading Card Games)

Nighty

Староседелец
24 февруари 2012
727
1,181
1,103
Меџик си играм на компјутер Dues of the planeswalker. Сеа си симнав и Cockatrice каде ги има сите карти (околу 13 800 карти) и ќе си правам декчиња за играње со друштво. На турнири неам намера да играм.

Да си жив и здрав за линков, еве веќе 3 саати ме плескаат некои експерти, а јас првпат заигрувам Меџик по 8 години. :D :D
А освен за Меџик, знаете дали има бесплатно онлајн играње и за Стар Ворс, ВОВ, Јуџио или Покемон? И тие две беа одлични ТЦГ игри. :)
 

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Патем,известување за сите оние што сакаат да играат Magic:The Gathering,во Гоблин(хоби продавница за игри со карти од ваков тип,table games,Ravensburger сложувалки итн) се врши презентација на играта,и се добива бесплатен deck од 30 карти за почетници :)
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Играње меџик по турнири не ми се игра. За онака играње имам cockatrice. Многу пари давање е ако сакаш да останеш компетитивен со оригинал карти.
 

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Играње меџик по турнири не ми се игра. За онака играње имам cockatrice. Многу пари давање е ако сакаш да останеш компетитивен со оригинал карти.
За наш стандард реално е, но не премногу. Ако си доволно креативен и навлезеш на играта за да ги проучиш убаво механиките, може да изградиш дек што ќе биде поевтин а ќе биде доста функционален. На пример на ова светско првенство Top 10 видоа неколку декови што беа релативно поевтини. Плус, не мора да се купуваат бустери, многу од картите ги има во Гоблин како синглови, луѓето што играат драфтови оставаат карти што не им требаат, може комотно да се направи дек на тој начин. А да, минимум година ипол до 2 може да тера еден дек во стандард формат.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
За наш стандард реално е, но не премногу. Ако си доволно креативен и навлезеш на играта за да ги проучиш убаво механиките, може да изградиш дек што ќе биде поевтин а ќе биде доста функционален. На пример на ова светско првенство Top 10 видоа неколку декови што беа релативно поевтини. Плус, не мора да се купуваат бустери, многу од картите ги има во Гоблин како синглови, луѓето што играат драфтови оставаат карти што не им требаат, може комотно да се направи дек на тој начин. А да, минимум година ипол до 2 може да тера еден дек во стандард формат.

Абе имаше еден тип еднаш што донесе во Гоблин дек од 97ма и беше сеуште компетитивен и убаво функционираше. Муабетот ми е дека јас не сакам да играм официјални турнири ама онака понекогаш по некоја партија би изиграл. За тоа подобро ми е да си напринтам дек наместо да го купувам или да си играм онлајн.
 

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,567
1,926
1,133
некаде во длабочините на темнината
Абе имаше еден тип еднаш што донесе во Гоблин дек од 97ма и беше сеуште компетитивен и убаво функционираше. Муабетот ми е дека јас не сакам да играм официјални турнири ама онака понекогаш по некоја партија би изиграл. За тоа подобро ми е да си напринтам дек наместо да го купувам или да си играм онлајн.

ногу карти се...ако прави дек треба од она програмчето да бираме карта по карта....
а и ја сум за да се направи еден дек и онака за забава...не по турнири....
али треба да се изштампат картите :)