TCG (Тrading Card Games)

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
Ова е израз кој се користи за игри кои се играат со карти специјално дизајнирани за одредени игри. Игрите се најчесто стратешки,налик на шахот,се играат најчесто со 2 играчи,понекогаш и повеќе. Верувам на повеќето добро позната игра со карти е онаа по истоимениот цртан Yu-Gi-Oh! што е малку подетска. Ваквите игри со карти овозможуваат голема разноликост на играта затоа што шпилот со кој ќе играте го креирате сами,купувајќи карти,booster пакувања и шпилови. Освен Yu-Gi-Oh!,најактуелната игра во светот моментално е Magic:The Gathering,која од сите вакви игри доживеа најголема слава,а воедно и најстарата(1993 година навака),останати игри кои исто така се играат често се Duel Masters,World of Warcraft TCG(по истоимената компјутерска игра),Cardfight Vanguard,Redakai,Pokemon и така натаму. Кај нас има само една продавница што продава вакви карти,се вика Гоблин и се наоѓа во Буњаковец,на првиот кат. Се одржуваат турнири во 3 игри,Magic,The Gathering,WoW TCG и Yu-Gi-Oh!
Еве како изгледаат некои од тие карти.

Magic:The Gathering:
magic.jpg


Yu-Gi-Oh!:
RainbowDragon-RYMP-EN-C-1E.jpg


World of Warcraft TCG:
320996.jpg


Освен за играње,дел од картите имаат голема колекционерска вредност заради нивната реткост,на нет постојат многу луѓе што купуваат цели кутии со карти заради тие ретки карти во нив.
И,кое е вашето мислење за нив,како ви изгледаат,дали би играле за забава или можеби и професионално?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: cakar_ulav

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Имам еден другар кој има 11 шпилови Magic The Gathering. Ми подари и мене неколку, кои јас ги користев како инспирација за цртање. (wasntme)
Ме учеше како се игра подолго време, ама некако не сфатив најдобро. Или сфатив и не ми се допадна.
Во Гоблин сум била повеќе пати, закон продавница, би ја изнакупила пола кога би можела. :giggle
А на турнир не сум била, целата работа многу нрдовска ми е.
Се на се, прејаки карти се со предобри цртежи.
 

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
26
Куманово
Ју-ги е закон скроз, и црна и карте, ја сам играја тој кт беше помал тамо на 8-9 године, и сг би играја али ке ми се смеев другари, 15 године иам и ке се играм сс карте, ако би почнале па да се играв у мој град радо би играја и би учествуваја на турнири.
 

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,567
1,926
1,133
некаде во длабочините на темнината
Ју-ги е закон скроз, и црна и карте, ја сам играја тој кт беше помал тамо на 8-9 године, и сг би играја али ке ми се смеев другари, 15 године иам и ке се играм сс карте, ако би почнале па да се играв у мој град радо би играја и би учествуваја на турнири.
има турнири у скопје у гоблин
иначе јас сум 23 год. па играм ;):zelen
ама работата е со за турнорот ти требат шо ти знам ги викат оргинал карти
основен дек е околу 800 ден. колку шо знам
 

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
26
Куманово
има турнири у скопје у гоблин
иначе јас сум 23 год. па играм ;):zelen
ама работата е со за турнорот ти требат шо ти знам ги викат оргинал карти
основен дек е околу 800 ден. колку шо знам

ма што знаеш можда и ке почну, само глупо ми од тату да тражу паре за карте хД имам услови да ги соберу и тија ретки карте ама како што кажа глупо ми за тој да тражу паре.
 

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,567
1,926
1,133
некаде во длабочините на темнината
ма што знаеш можда и ке почну, само глупо ми од тату да тражу паре за карте хД имам услови да ги соберу и тија ретки карте ама како што кажа глупо ми за тој да тражу паре.
епа моја идеа е да си собериш пари :zelen :p
иначе да би имал шанса би одел у скопје да играм :)
баш ме интересират други играчи како играат шо карти имаат и сето тоа :)
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Меџик си играм на компјутер Dues of the planeswalker. Сеа си симнав и Cockatrice каде ги има сите карти (околу 13 800 карти) и ќе си правам декчиња за играње со друштво. На турнири неам намера да играм.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Nighty