Samoyed | Самојед

  • Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

КрисТина К.

Истакнат Член
2 март 2012
527
1,654
393
Скопје
Повеќето самоједи имаат бела боја. Имаат добри влакна кои понекогаш се користат за изработка на капи, џемпери и шалови. Меѓутоа, неговите долги влакна можат да им зададат главоболки на сопствениците кои ќе имаат полни раце работа околу белите влакна кои се насекаде. Очите им се темни, а носот им е црн. Како повеќето крупни кучиња, можат да имаат проблеми со колковите и со инфекција на кожата. Живеат од 12 до 15 години. Самоједите се многу нежни, мирољубиви, достоинствени и верни. Приврзани и се само на една личност, но на сите им искажува нежност, дури и на странците кои можеби не се добредојдени. Премногу се дружељубиви за да бидат добри чувари. Лесно се навикнуваат на семеен живот и добро се согласуваат со деца. Многу се интелегентни, но понекогаш намерно покажуваат отпор према дресурата. За да биде обуката успешна, на кучето мора да му се пријде одлучно, трпеливо, правично и со многу љубов. Самоједите никогаш не започнуваат борба, но можат добро да се бранат ако бидат нападнати. Лошата страна во чување самоједи е тоа што многу лаат. Познати се по тоа што многу сакаат да гризат предмети. Тешко вас ако го оставите дома долго сам...:)
 

Sugar

Истакнат Член
19 февруари 2012
501
1,110
393
Ааххх.. Го сакам, го сакам, го сакам!! Само бара внимание и време, а ја немам баш :(
 

LadyInPink

Истакнат Член
14 февруари 2012
1,239
1,758
113
Малку таму, малку овде...
Убави, слатки, симпатични, ама кога видов колкава постела од влакна оставаат во период на митарење ми се слоши...
Тие сакаат снег и студ, а јас тогаш настинувам. Не се за мене самоједите...
 

thatsmysecret

Полноправен Член
6 март 2012
21
44
13
Skopje
Имам еден ваков багабонт дома. Годинка направи во декември.
Бараат многу внимание, точно. Четкање секој ден, трчање, играње.
Ужива во снег, не сака сонце и вода. Треба да го молиш за да го избањаш хаха:rolleyes
Воопшто не е агресивен, цело време е окезен. Срцка.
 

Билјана

Нов член
7 октомври 2012
3
0
1
27
Јас имам самојад, мажјак, три месеци стар. Овие денови приметувам дека премногу му паѓа влакното, миселв дека се митари но ми рекоа дека е сеуште мал за митарење :( знаете ли што друго би можело да биде ?!
 

Aristokrat

Староседелец
27 февруари 2012
2,655
3,335
1,153
Јас имам самојад, мажјак, три месеци стар. Овие денови приметувам дека премногу му паѓа влакното, миселв дека се митари но ми рекоа дека е сеуште мал за митарење :( знаете ли што друго би можело да биде ?!
Земи златна книга на интернет и од првиот ветеринар бројче и заѕвони,што се мачиш вака
 
  • Like
Reactions: Билјана