1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Samoyed | Самојед

Дискусија во форумот 'Домашни миленици' започната од КрисТина К., 6 март 2012.

 1. КрисТина К.

  КрисТина К. Истакнат Член

  Зачленет на:
  2 март 2012
  Мислења:
  527
  Допаѓања:
  1,654
  Повеќето самоједи имаат бела боја. Имаат добри влакна кои понекогаш се користат за изработка на капи, џемпери и шалови. Меѓутоа, неговите долги влакна можат да им зададат главоболки на сопствениците кои ќе имаат полни раце работа околу белите влакна кои се насекаде. Очите им се темни, а носот им е црн. Како повеќето крупни кучиња, можат да имаат проблеми со колковите и со инфекција на кожата. Живеат од 12 до 15 години. Самоједите се многу нежни, мирољубиви, достоинствени и верни. Приврзани и се само на една личност, но на сите им искажува нежност, дури и на странците кои можеби не се добредојдени. Премногу се дружељубиви за да бидат добри чувари. Лесно се навикнуваат на семеен живот и добро се согласуваат со деца. Многу се интелегентни, но понекогаш намерно покажуваат отпор према дресурата. За да биде обуката успешна, на кучето мора да му се пријде одлучно, трпеливо, правично и со многу љубов. Самоједите никогаш не започнуваат борба, но можат добро да се бранат ако бидат нападнати. Лошата страна во чување самоједи е тоа што многу лаат. Познати се по тоа што многу сакаат да гризат предмети. Тешко вас ако го оставите дома долго сам...:)
   
  На Marijaaa, Sofi, *Anna и уште 5 други им се допаѓа ова.
 2. Sugar

  Sugar Истакнат Член

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  501
  Допаѓања:
  1,110
  Ааххх.. Го сакам, го сакам, го сакам!! Само бара внимание и време, а ја немам баш :(
   
  На smeker, *Anna и Caci им се допаѓа ова.
 3. Jana

  Jana Активен Член

  Зачленет на:
  2 март 2012
  Мислења:
  38
  Допаѓања:
  100
  лелеее сакам вакво :)
   
  На *Anna му/ѝ се допаѓа ова.
 4. LadyInPink

  LadyInPink Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  1,239
  Допаѓања:
  1,758
  Убави, слатки, симпатични, ама кога видов колкава постела од влакна оставаат во период на митарење ми се слоши...
  Тие сакаат снег и студ, а јас тогаш настинувам. Не се за мене самоједите...
   
  На *Anna, Andrea Bloodbucket и КрисТина К. им се допаѓа ова.
 5. thatsmysecret

  thatsmysecret Полноправен Член

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  21
  Допаѓања:
  44
  Имам еден ваков багабонт дома. Годинка направи во декември.
  Бараат многу внимание, точно. Четкање секој ден, трчање, играње.
  Ужива во снег, не сака сонце и вода. Треба да го молиш за да го избањаш хаха:rolleyes
  Воопшто не е агресивен, цело време е окезен. Срцка.
   
  На *Anna, КрисТина К., Sugar и уште 1 член му се допаѓа ова.
 6. Andrea Bloodbucket

  Andrea Bloodbucket Истакнат Член

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  280
  Допаѓања:
  328
  Мојот принц Ринти (inlove).
  [​IMG]
   
  На *Anna, Jana, Caci и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. Mila Kunis

  Mila Kunis Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,279
  Допаѓања:
  3,528
  остај го компјутерот и ќе имаш време :p
  Омилена раса на кучиња ми е (inlove)
   
  На *Anna му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Кафеавото ми е некако грдо.
   
 9. Билјана

  Билјана Нов член

  Зачленет на:
  7 октомври 2012
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  Јас имам самојад, мажјак, три месеци стар. Овие денови приметувам дека премногу му паѓа влакното, миселв дека се митари но ми рекоа дека е сеуште мал за митарење :( знаете ли што друго би можело да биде ?!
   
 10. Aristokrat

  Aristokrat Староседелец

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  2,655
  Допаѓања:
  3,335
  Земи златна книга на интернет и од првиот ветеринар бројче и заѕвони,што се мачиш вака
   
  На Билјана му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: