1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Rottweiler | Ротфајлер

Дискусија во форумот 'Домашни миленици' започната од митее!, 23 февруари 2012.

 1. митее!

  митее! Полноправен Член

  Зачленет на:
  23 февруари 2012
  Мислења:
  29
  Допаѓања:
  20
  Кучињата од расата Ротфајлер поседуваат огромна сила,имаат црно крзно со јасно дефинирани кафеави шари чија моќна појава асоцира на племенитост и тие се исклучително погодни за да бидат нечиј придружник,нечие помошно и работно куче. Анатомија на Ротфајлерот:
  1. Глава(очи)
  2. Муцка(заби,јазик)
  3. Подбрадок(грло,кожа на вратот)
  4. Рамо
  5. Лакт
  6. Предни нозе
  7. Највисоката точка на крстот
  8. Нога(бутина и колк)
  9. Скочен зглоб
  10. Задни нозе
  11. Плешка
  12. Зглобот на задните нозе
  13. Шепи
  14. Опашка


  Ротфајлерот потекнува од Германија, тие прво биле нарекувани "кучиња касапи" затоа што биле чувани за стока и за влечење натоварени запрежни коли со месо и други производи.Ротвајлерот бил користен се до средината на 19 век кога носењето стока на пазарот со запрежни коли било заменето со железнички пруги.Ротфајерлот е користен како водење на слепи луѓе, како кучиња чувари за куќи и слични вакви работи.., полициски кучиња чувари, за истрага и друго.
  Крзното на ротфајлерот се состои од површинско крзно и подкрзно.Површинското крзно е со средна должина,грубо,густо и рамно.Подкрзното не смее да се гледа преку површинското крзно.Влакната се малку подолги на задните нозе.Ротфајлерите кои живеат на места со топла клима може да се навикнат на климатските услови и да немаат подкрзно.Ротфајлерите имаат големи периоди на митарење пред нивните периоди(женка) или повремено(мажјак) иако општо земено,крзното на Ротфајлерот е лесно за одржување.
  Според стандардите на ФЦИ(FCI)„средна/голема“ раса треба да изнесува 61-68 сантиметри мерено до највисоката точка на грбот за мажјаци, 55-63 сантиметри за женки и тежината треба да изнесува околу 50-59 килограми (тежина во однос на висина)за мажјаци и околу 41-47 килограми(тежина во однос на висина)за женки.

  Ротфајлерите не се препорачливи за почетници кои немаат претходно искуство со најмалку 5 раси на кучиња и треба многу внимание на нив, бидејќи ако биде мачено, омаловажувано тој запамтува се и потоа може да ве донесе до критична состојба, па дури и до смрт.
   
  На КрисТина К., Caci, Hip.Hop_MKD и уште 1 член му се допаѓа ова.
 2. mAcIkA

  mAcIkA Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  376
  Допаѓања:
  516
  ги обожавам...(inlove)
   
  На Caci и митее! им се допаѓа ова.
 3. ema09

  ema09 Истакнат Член

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  225
  Допаѓања:
  411
  аааа има тука еден комшија па ми е страв да поминам низ улица .... :eek
   
  На Caci му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Hexasto

  Hexasto Истакнат Член

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  1,082
  Допаѓања:
  1,631
  Пре би доберманче или германски овчар :)
   
 5. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Ми се допаѓаат, ама сепак Тигрест Боксер прво би земал.. :p
   
  На Hexasto му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Hexasto

  Hexasto Истакнат Член

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  1,082
  Допаѓања:
  1,631
  тоа мелез меѓу тигар и боксер?:rofl
   
  На ema09 и Hip.Hop_MKD им се допаѓа ова.
 7. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Ахам.. :D
  Кај нас е познато така иначе се вика German Boxer правилно:p
  [​IMG]
   
 8. Hexasto

  Hexasto Истакнат Член

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  1,082
  Допаѓања:
  1,631
  ја пре би вучјаче у сваки случај :)..али рапериве познати сте по пит були и боксери :rofl
   
 9. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Така нешто.. :D
   
 10. митее!

  митее! Полноправен Член

  Зачленет на:
  23 февруари 2012
  Мислења:
  29
  Допаѓања:
  20
  Нема што да се плашиш :) доколу е дресирано како што треба, доколку 100% го слуша соптсвеникот - немај гајле :) ;)
  не е лошо и доберманче, али не ми се допаѓаат многу овие .. :) а германскиот овчар би било супер идеа , но сепак Ротфајлер си е Ротфајлер брате ;) :D
   
  На Hexasto му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: