Rihanna (Ријана)

WomanInRed

Староседелец
15 февруари 2012
1,324
3,218
1,123
Робин Ријана Фенти (англиски: Robyn Rihanna Fenty), попозната само како Ријана (родена на 20 февруари, 1988 во Св. Мајкл,Барбадос) e барбадоска пејачка. До својата шеснаесетта година живее во Барбадос, но потоа се преселува во САД за да изгради своја музичка кариера, заедно со продуцентот Ивен Роџерс. Во исто време таа потпишува и договор со Def Jam Recordings после аудицијата со тогашниот сопственик Џеј-Зи.
Во 2005, Ријана го издава нејзиниот деби албум насловен Music of the Sun, кој успева да се искачи во топ десет на американскиотБилборд 200 (албум табела) и го содржи доминантниот Билборд Хот 100 хит „Pon de Replay“. После нецелосна година го издава и вториот студиски албум, A Girl Like Me (2006), кој се искачува во топ пет на Билборд 200, а од него произлегуваат првиот американски број еден сингл на Ријана, „SOS“, како и двeтe топ десет песни „Unfaithful“ и „Break It Off“. Третиот студиски албум Good Girl Gone Bad (2007) е досега нејзиниот најуспешен албум, кој успева да се искачи на втората позиција на американскиот Билборд200. Албумот содржи пет топ десет хитови, вклучувајќи ги американските број еден „Take a Bow“ и „Disturbia“, како и интернационалните „Umbrella“ (нејзиниот најзначаен сингл) и диско химната „Don't Stop the Music“. Албумот беше номиниран за 9 Греми Награди, успевајќи да ја освои наградата за Најдобра рап соработка за „Umbrella“, која е соработка заедно со Џеј-Зи. Нејзиниот четврти студиски албум, Rated R го издава во ноември 2009 и успева да ја достигне четвртата позиција на Билборд 200. Првите три издадени синглови „Russian Roulette“, „Hard“ и „Rude Boy“ стигнаа до топ десет на Билборд Хот 100, со тоа што „Rude Boy“ се искачи на врвот и остана таму за време од пет напоредни недели. Loud, петтиот студиски албум на Ријана е издаден во ноември 2010. Во него се вклучени интернационалните хитови - „Only Girl (In the World)“, „What's My Name?“ и „S&M“.

Rihana album_500.jpg

Јас сум голем фан на Ријана, сите нејзини песни ги сакам.
Еве дел од моите омилени песни.




 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Nightmare_f

Ана-Каренина

Староседелец
25 февруари 2012
998
1,749
1,093
На почетокот од нејзината кариера ми беше симпатична ама како што поминува времево почнува да ме нервира се` повеќе, не може да се пронајде во никој стил, еднаш се однесува дарк еднаш со цветчиња па сега не знам во кој фазон е....
А и нема некој глас, во настапите во живо цкрипит.
Оваа песна ми е така поубава од ниа ама сите песни 1 недела максимум ги слушам после досадни ми стануваат.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Sugar and Selma

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
Има некои убави песни..ама не ми е нешто нај типкава..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ludaca

Aaliyah

Староседелец
13 февруари 2012
888
1,090
1,093
Скопје
На почеток од кариерата ми беше ептен мила,а сега ми станува се погадна и погадна.Со плавава коса претера... права циганка!!!
Еве една од најомилените песни :rolleyes
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Scars31

Sugar

Истакнат Член
19 февруари 2012
502
1,110
393
Се согласувам со претходните коментари, мила на почетокот, сеа антипатична ми стана. Има убави песнички али во живо .. no comment , загракува, зачкрипува со гласот и фалшира, се задишува и зема воздух гласно на микрофонот.
Меѓу поомилените:
 

WomanInRed

Староседелец
15 февруари 2012
1,324
3,218
1,123
Знам дека нема некој глас во живо, се согласувам, но има убави песнички и убаво изгледа.
Најубава ми е со црвена коса, со плава воопшто не ми е убава.

389909_244782422249416_209643322429993_680238_1382918667_n.jpg

rirrrrrrrrrrrrrr.jpg

Katharina+Harf+Hosts+DKMS+5th+Annual+Gala+g_Losy-elZIl.jpg

anthony_mandler_02.jpg

rihanna_113284945_10_gallery_large_portrait_scale.jpg


Eптен е слатка :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Natenceto and Sugar

Natenceto

Староседелец
6 март 2012
1,031
1,193
1,123
Скопје
Ријана ми е идол, на почетокот ми беше симпатична со нејзината долга коса, сега некако често ги менува фризурите, највеќе ми се допадна кога беше црвена.

Кога ми беше тешко највеќе се пронаоѓав во една песна и сеуште ја памтам има значење за мене песнава, јас бев таа што беше изнерверена

 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ludaca