Red hot chili peppers | Црнобело Форум

Red hot chili peppers

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,839
6,529
1,153
Градибачалник на Прибој
Премногу магија има на нивните концерти, дали е резултат на озвучувањето, фановите, рефлекторите , но мене премногу ме воодушевуваат, се соживувам со нивните концерти. Би сакал да присуствувам на неколку од тие. Резултат на нивнот тајминг оваа група доживува премногу турболенции ,раст и падежи но сепак го постигнаа левелот да ги наречеме Легендарните музичари од Лос Анџелес.
Ред хот- американски бенд формиран во 1983 во Лос Анџелес. Нивниот стил на музика прави фузија од традиционален фанк со елементи на рок , поп и психоделичен рок. Групата била создадена од гитаристот Хилел Словак и тапанарот Џек Ајрон. За жал Словак починува во 1998 од предозираност на дрога:(
Да не зборувам за историјата на групата ќе преминам на главното. Сегашен состав на бендот се:
Антони Кеидис -вокал
antoni.jpg

Мајк Фли балези- бас гитара
flea.jpg

Чад Смит- тапани.
cad.jpg

Џош Клингховер -гитара
josh.jpg

Од прмногу бројни хитови, за да не испадне темата шест страни јас ќе издвојам само 5:
Секоја информација како -закажан концерт, песна која ви се допаѓа, интервју од групата и слично, е добредојдена на темава.:)
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,839
6,529
1,153
Градибачалник на Прибој
Оваа година групата имаше закажано турнеа за 20.01.2012 но мораше да го поместат терминот за 04.02.2012 поради операција на фромтменот Ентони Кидис. Повредата на стапалота која долго време го мачеше, морално беше да се оперира пред турнетата.
Сепак ја започнаа се одвива низ цела Америка и ќе трае до Октомври. Минтиот август групата издаде нов албум "I'm with you".
Еве преглед на истиот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: street_chic

Succubus

Истакнат Член
28 февруари 2012
562
835
393
under your skin.
Браво! Обожавам ги RHCP! :)
Имам многу омилени од нив, дури и ептен ми се допаѓаше Tribute на RHCP шо имаше на Пиволенд у Скопје, се изнаиграв :igra
Да имам можност на концерт да идам, ќе се потрудам да го остварам тоа :)