Porcupine Tree

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
Британски прогресив бенд формиран во Хемел Хемпстед, Велика Британија во 1987-ма.
Членови на бендот се:
Steven Wilson - гитара/вокал,
Colin Edwin - бас,
Richard Barbieri - клавијатура,
Gavin Harrison - тапани.
Нивната дискографија е следната:

The Incident/September 2009
Fear of a Blank Planet/April 2007
Deadwing/March 2005
Warszawa/February 2004
In Absentia/September 2002
Stars Die : The Delerium Years 1991-1997/March 2002
Recordings/May 2001
Lightbulb Sun/May 2000
Voyage 34: The Complete Trip/April 2000
Stupid Dream/March 1999
Metanoia/December 1998
Coma Divine - Recorded Live in Rome/October 1997
Signify/September 1996
The Sky Moves Sideways/February 1995
Up the Downstair/May 1993
On the Sunday of Life/July 1991

Омилени песни:






https://www.youtube.com/watch?v=Yh9osYZNilU
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Е фала богу некому му текна!
Ги заслушав последниве 2-3 години после трансплантацијата на Колдплеј пошо ептен почнаа да забушаваат со новите албуми.
Што да кажам за групава освен... Членови се: Steven Wilson, Steven Wilson и Steve Wilson! Едина маана што ја има групата е што зависи од еден човек. Не велам дека другите се тапа, ама да го тргнеш Стиви од групата, останува само еден можда малку надпросечен куп на тезгароши.
Се` друго што би пишал е само епитет од втор и трет степен. Фината работа е што за да ги заслушаш прво им ги фаќаш помеките песни као Lazarus, Shemovedon, Dark Mater па како што одиш понатака ти се ослободуваат чакрите за на крај буквално и нема песна што ја хејташ.
Почнав со Fear of the blank planet од истоимениот албум, и сеуште мислам дека се котира во светата петорка од сите нивни песни, заедно со Arriving somewhere but not here, Way out of here, Sound of muzak, Drown with me.
Воглавно сеуште се сметам за лаик во овој жанр, како и во познавањето на целата нивна дискографија, па повеќе сум стациониран на поновите нивни албуми. Задолжително четиво е целиот албум Deadwing за почеток, пошто е таков - ем лесен за консумација, ем можеш да изградш поширок простор за понатамошно истражување.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Matt Berninger and Aleksis
15 декември 2014
13
14
3
Лоши деца!


Што да кажам за групава освен... Членови се: Steven Wilson, Steven Wilson и Steve Wilson! Едина маана што ја има групата е што зависи од еден човек. Не велам дека другите се тапа, ама да го тргнеш Стиви од групата, останува само еден можда малку надпросечен куп на тезгароши.

Дали знаеш дека Gavin Harrison е еден од најдобрите тапанари во прогресив рок музиката?
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Лоши деца!




Дали знаеш дека Gavin Harrison е еден од најдобрите тапанари во прогресив рок музиката?
Перкусии слабо стојам. Како и да е, taken note to it.
Вилсон е мислам воѓата и коа ќе слушнеш една песна, се` додека не чуеш глас и гитара на Стиви, не можеш да ги етикетираш као Пајн.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Уште една добра трака од постарите албуми:
 

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183

Дефинитивно најдобра верзија од песнава. Ја слушам со мерак бре, со мерак. Не ми досадува никогаш. Толку ми е пријатна за слушање, што едноставно не ми се стиска стоп кога ја слушам. Можам цел пат Неготино - Скопје (саат ипол :D) да поминам слушајќи ја оваа и гледајќи низ прозор. Мераци.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin