Pitbull | Црнобело Форум

Pitbull

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,290
3,528
443
Скопје
Армандо Кристиан Перез (роден 15 Јануари 1981 год), повеќе познат под неговото уметничко име Питбул е Американски рапер,поп пеач-текстописец и продуцент. Неговата прва изведба беше на албумот на Lil Jon- Kings of Crunk во 2002 година, после што тој го издаде својот деби- албум во 2004 насловен M.I.A.M.I. Од тогаш тој има издадено други 2 албума под етикетата: El Mariel во 2006 и The Boatlift во 2007. Потоа го издаде Rebelution во 2009, кој ги вклучува песните "I know you want me" (Calle ocho) и "Krazy". Вториот достигна 30то место на Hot 100 листата и 11то место на Hot Rap Tracks табелата, а додека "I know you want me" го завзема 2то место на Hot 100 и го достигна својот врв во рамките на првите десет места на топ листите во Велика Британија,Канада,Италија и Холандија.Песната достигна прво место во Франција и Европската Hot 100 листа на крајот од Август,2009та година според Bilboard магазинот.
Соработувал со голем дел поп пејачи како на пример: Џенифер Лопез,Нијо (Neyo) ,Енрике Иглезијас,Ејкон(Akon),Марк Антони,Крис Браун,Ти-пеин(Т-pain),Ина,Шакира,Фарел (Pharrell),Лил Џон итн.

Го слушате Pitbull? Ви се допаѓаат неговите песни и дуети? Мене ми е доста често на плејлистата,ми се свиѓа неговата музика.
Споделете омилени песни од него.

Еве ги моите топ 5:
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ludaca and Aaliyah

foREVer

Староседелец
20 март 2012
2,227
3,505
743
Favorite:
А оваа ми е подобра од оригиналот, тој ПАРЛА АМЕРИКАНО. :D

 

WomanInRed

Староседелец
15 февруари 2012
1,324
3,218
1,123
Го обожавам, има добри песни. :)

Во последно време ова ми е омилена.

Одличен ремикс.