1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Nightwish

Дискусија во форумот 'Групи' започната од violetmoon, 3 октомври 2014.

 1. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,633
  Допаѓања:
  5,711
  [​IMG]

  Nightwish -еден од најпознатите (а мој омилен) simfonic metal бендови кој доаѓа од Финска.
  Основан во 1996 год. на чело со феноменалниот водечки вокал Тарја Турунен(по која е и претпознатлив),бендот ја стартува својата кариера со албумот Angels fall first.Својата популарност ја достигнуваат со издавање на албумите Oceanbom,Wishmaster,Century Child, i Once кој е распродаден во над милиони копии.Тарја останува член се до 2005 год. и после издавањето на албумот End of a era го напушта бендот.
  Нејзина замена станува Anette Olzon со која продолжуваат да нижат успеси и го издаваат нивниот шести албум Dark Passion Play.
  Во 2012 бендот се разделува и од неа и својата започната турнеја ја завршуваат со екс-вокалистот на After Forever -Floor Jansen.
  Останати членови на бендот:Тuomas Holopainen,Emppu Vuorinen,Jukka Nevalainen,Troy Donockley како и познатиот Marco Hietala.
  Во кратки црти тоа е за нив,иако има уште многу за кажување.
  Еве некои од нивните најголеми хитови па повелете.   
  #1 violetmoon, 3 октомври 2014
  Последна промена: 3 октомври 2014
  На Beauty&Beast, BlackTulip, Bibi@ и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,633
  Допаѓања:
  5,711
  Последниот концерт со Тарја.
   
 3. *Hera*

  *Hera* Староседелец

  Зачленет на:
  18 септември 2013
  Мислења:
  33
  Допаѓања:
  32
  Nightwish - прочитав дека Тарја побарала огромна сума на пари за да продолжи да биде нивен вокал, па биле приморани да и' го покажат патот за назад.
  Девојката што ја наследи едвај можев да ја слушам. Не е тоа глас... јас да застанам помелодичен глас ќе имам, мајке ми.
  Сега веќе не ги слушам, па и не им ги знам новите песни, за да кажам како звучат со Jansen. Единствено што можам да кажам е дека... Nightwish без Тарја.... се како риба без вода - ова е според мене и моето прескромно познавање за музика...
  Еве ја песната по која лудував на времето и со која се будев и заспивав:
   
  На Beauty&Beast, BlackTulip, Electra и уште 1 член му се допаѓа ова.
 4. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,633
  Допаѓања:
  5,711
   
  На Beauty&Beast и Bibi@ им се допаѓа ова.
 5. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,633
  Допаѓања:
  5,711
 6. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,633
  Допаѓања:
  5,711
  Would you do it with me
  heal the scars and change the stars
  Would you do it for me
  turn loose the heaven within...
   
 7. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,633
  Допаѓања:
  5,711
 8. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,633
  Допаѓања:
  5,711
  Анет како вокал во Најтвиш некако од старт не ми се допаѓаше за разлика од Тарја и Јансен но оваа песна едноставно совршено и прилега. Али и видеово е врв, нешто најдобро од нив.

  Perfect storytime...
   
  #8 violetmoon, 3 јули 2016
  Последна промена: 3 јули 2016
  На existence му/ѝ се допаѓа ова.
 9. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,633
  Допаѓања:
  5,711
  Порано мислев дека Тарја е незаменлива за најтвиш како и мнозинството нивни фанови али тогаш дојде Флор и добро ни ја затна устата на сите.
  Значи просто грми девојкава.
  Таква енергија на сцена, глас, изглед, ме хипнотизира кога ја гледам.
  Бест симфоник метал сингер евр!

   
 10. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Најактивен член

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,819
  Допаѓања:
  913


  Па не знам ова колку е точно...
  Слушни ја Тарја како ја пее Wishmaster...


  Слушни ја „новата“ пејачка како ја пее:


  Ја нема полнотоста на вокалот, нема глас да го исполни просторот новата...
  Тоа е Тарја незаменливата за Nightwish... :)
   

Сподели: