New York City (Њујорк)

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Њујорк е најгуст населениот град во САД, и центар на метрополитенската област Њујорк, која е едно од најгусто населените урбани области во светот. Како град кој се смета за глобален водич, Њујорк влијае врз светската трговија, економија, култура, мода и забава. Како домаќин на седиштето на Обединетите Нации, претставува и јадро на меѓународните односи. Кога се зборува за градот, најчесто се користи неговото цело име градот Њујорк (New York City), со цел да се разликува од сојузната држава Њујорк, од која истоимениот град е дел.
Лоциран на природно пристаниште на брегот на Атлантскиот Океан во североисточниот дел на САД, градот се состои од пет урбани подрачја: Бронкс, Брукин, Менхетен, Квинс и Стејтн Ајленд. Проценетата населеност на градот за 2008 година достигнува 8,3 милиони жители, и со површина од 790 km², Њујорк е најгусто населениот голем град во САД. Населението во метрополитанската област Њујорк е исто така во најголем број во државата, со 18,8 милиони во област од 17.400 km². Исто така, и пошироката обаст на Њујорк, која во 2008 година била дом на 22.155 милиони. Њујорк е основан како трговски центар од страна на Холанѓаните во 1624 година. Тогашното гратче било именувано Нов Амстердам се до 1664 година кога колонијата потпадна под контрола на Англија. Њујорк започнува да се смета за главен град на САД во периодот од 1785 се до 1790 година. Градот, како најголем од сите градови во САД, почнува да важи како таков од 1790 година.
Многу области и културни знаменитости во градот се добро познати низ целиот свет. Статуата на слободата поздравувала милиони имигранти кои пристигнувале кон крајот на 19 и почетокот на 20 век. Волстрит во подолен Менхетен, е доминантен финансиски центар од периодот на Втората Светска Војна, и денес е седиште на Њујоршката берза. Градот е дом на некои од највисоките згради во светот.
Њујорк е град во кој се родиле многу културни движења, како што се Харлемската Ренесанса во литературата и визуелната уметност, Апстрактниот експреонизам (исто познат како „Њујоршка школа“) во сликарството, хип-хопот, панкот, салсата, диското и Тин Пан Алеи во музиката, а претставува и дом на Бродвејскиот театар.
Њујорк е претпознатлив меѓу градовите во САД, поради големата употреба на средства за масовен превоз, од кои поголемиот број функционираат 24 часови дневно, за да се задоволат потребите на преголемиот број на жители. Во 2005 година, во градот се зборувле преку 170 јазици, а 36% од населението во градот биле родени надвор од САД. Понекогаш именуван како „Градот што никогаш не спие“ Њујорк има и други прекари: „Главниот град на светот“, „Готам“ и „Големото јаболко“.
Што мислите за овој град? Што не/ви се допаѓа за Њујорк? Сте го посетиле ли некогаш? Дали би сакале да живеете во градот што никогаш не спие?
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Доколку го посетите овој град, обавезно морате да видите:

Empire State Building
Погледот е неверојатен!

esbobservation_v2_460x285jpg.jpgesbobservation_v1_460x285jpg.jpg

Time Square
Чувството кога од подземно метро се појавуваш на сред ТЅ и опкружен си со облакодери... непроценливо! Преполн со продавници, ресторани и илјадници други работи... место кое не смее да го заобиколите.

TimesSquare_night_V2_460x285.jpg

Central Park
Легендарниот парк со бесконечни патеки и тревници совршени за прошетка и рекреација.

literarywalk_v1_460x285.jpg07 bethesda_v1_460x285.jpgconservatorywater_v2_460x285.jpg

Музеи
The Metropolitan Museum of Art, MoMA, Museum of the City of New York, The Jewish Museum, Neue Galerie NY, Solomon R. Guggenheil Museum, National Academy Museum and School, Cooper-Hewitt, National Design Museum, El Museo del Barrio, American Museum of Natural History, Hayden Planetarium at the Rose Center for Earth and Space, The NY Historical Society, и многу други.

The Metropolitan Museum of Art

MuseumMile_MET_460x285.jpg

The Museum of Modern Art (MoMA)

moma_v1_460x285.jpg

Museum of the City of New York

museum_of_city_of_ny_v1_460x285.jpg

Статуата на Слободата

Give me your tired, your poor,
Your huddled masses yearning to breath free.
The wretched refuse of your teeming shore.
Send these, the homeless, tempest-tost to me.
I lift my lamp beside the golden door!

Statue_460x285.jpg
 

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,009
3,215
1,143
Њујорк е еден од моите неисполнети сонови.
Се што е поврзано со овој град сакам.
Прво нешто што ме асоцира е Кипот на слободата.
Значи сакам да го видам тоа чудо со мои очи.
И да,би сакала да живеам таму.
 

katetoo

Истакнат Член
28 јуни 2012
61
62
318
не сум била ама сакам.. и тоа мнооооооооооооооооогу :) кога ќе одам ќе ви кажам шо не ми се свиѓа, ако најдам такво нешто. за постојано живеење не знам, ама сакам да живеам таму барем неколку години :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Tantara

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Статионот Yankee
Познат како The House That Ruth Built, овој познат стадион е дом на њујоршкиот тим the Yankees и иконска градба за популарниот американски спорт, бејзболот.
YankeesStadium_460x285.jpg
Flushing Meadows - Corona Park
Парк кој е трет по големина во Њујорк со познатата фонтана во форма на глобус.
FlushingMeadows_Unisphere.jpg
Зоолошката во Бронкс
Најголемата зоолошка во соединетите американски држави.
BronxZoo_V1_460x285.jpg
Мостот Бруклин
Еден од најпознатите знаменитости на овој град.
10 brooklynbridge_v6_460x285.jpg
Ферито на Стејт Ајлен
Доколку немате патувано со фери, а сакате, можете да го искусите ова задоволство на познатото фери на Стејт Ајлен.
02 StatenIslandFerry_V2_460x285.jpg
Националниот 11 Септември споменик и музеј кај Светскиот трговски центар
Посветен на нападот на Близначките кули кој се случи на 11.09.2001.
911MemorialPasses_460x285.jpg
 

Coelho

Староседелец
2 април 2012
287
493
663
Скопје
Што мислите за овој град?

Еден од моите најомилени градови.

Што не се допаѓа за Њујорк?

Не ми се допаѓа фактот дека криминалот е каде-каде поголем (од многу места во светот, а не пак од Скопје) и што народот (според луѓе кои го посетиле) многу често знае да биде лош, арогантен, претенциозен, агресивен.

Сте го посетиле ли некогаш?

За жал не. Ако си земам одмор малку после средно и одлучам да прошетам наоколу - Њујорк дефинитивно ќе го посетам.

Дали би сакале да живеете во градот што никогаш не спие?

Да!
 

ZVERKA31SK

Нов член
1 јули 2012
7
4
3
Не ми е гајле за криминал навикната сум и сакам да живеам таму не само да го посетам. ;)