1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Monk

Дискусија во форумот 'Серии и емисии' започната од Avona Vi, 1 март 2012.

 1. Avona Vi

  Avona Vi Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  493
  Допаѓања:
  630
  Монк е наградувана американска теливизиска серија за приватниот детектив Адријан Монк (Тони Шалхоб), кој страда одобсесивно-компулсивно нарушување и повеќе фобии.
  Адријан Монк е брилијантен детектив кој работел во Сан Франциско полицискиот одел за убиства, сè додека неговата жена Труди не е убиена во кола во која има подметнато бомба, а Монк мисли дека таа била наменета за него. Смрта на Труди доведува да Монк доживее нервен напад. Тој е отпуштен од работа и одбива да ја напушти куќата цели три години. Со помош на медицинската сестра Шерона Флеминг (Бити Шрам), тој конечно собира сила да ја напушти куќата. Тој почнува да работи како приватен консултат за оделот за убиства поради последиците од неговото обсесивно-компулсивно нарушување.
  Монк има безброј чудни навики и пати од многу фобии. Обсесивното - компулсивно нарушување и преголемиот број на фобии доведуваат до многу чудни ситуации и прават многу проблеми за Монк и за луѓето околу него кога оди да истражува некои случаии. Како и да е, овие исти приватни борби, најчесто обсесивно - компулсивната нарушеност му ја даваат таа моќ да може толку детално да ги решава случаиите, а тој најчесто возвраќа со фразата: „Тоа е подарок и клетва.“
  Капетанот Лиланд Стотелмајер (Тед Левин) и проучникот Рандал „Ренди“ Дишер (Џејсон Греј Стенфорд) го повикуваат Монк кога имаат проблем со некоја истрага. Стотелмајер често е нервиран поради чудното однесување на Монк, но го почитува својот пријател и неговите вчудовидни забележителни способности исто како и Дишер. Дури и од детството, обсесивното внимание на секој детал му дозволува да го забележи и најмалото нешто што недостасува и да ги реши сложувалките и да ги поврзе работите што на другите никогаш не им успева. Целата серија Монк продолжува да бара информации за смрта на неговата жена, единствениот случај кој не успеал да го реши.
  Кога Шерона решава да се премажи со нејзиниот бивши маж и се преселува во Њу Џерси, Натали Тигер (Трејлор Ховард), вдовица и мајка на единаесет годишна ќерка, е вработена како нова асистенка на Монк. Монк има брат, Амброас и полу брат, Џек Џуниор.
   
  На kones, InnaLaurie, The Tramp и уште 5 други им се допаѓа ова.
 2. InnaLaurie

  InnaLaurie Истакнат Член

  Зачленет на:
  12 март 2012
  Мислења:
  281
  Допаѓања:
  322
  Го обожавам човечето, таков перфекционист не се раѓа. Сеуште се чудам што повеќе сака, да чисти или да суредува!? :) [​IMG]
   
  На Kiki-kiki и Avona Vi им се допаѓа ова.
 3. Kiki-kiki

  Kiki-kiki Нов член

  Зачленет на:
  25 јуни 2012
  Мислења:
  26
  Допаѓања:
  6
  хахаха Монк- каков перфекционист... Кул е ;)
   
  На Avona Vi му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: