MMORPG

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,405
1,532
1,133
28
MMORPG(Massively Multiplayer Online Role Playing Games) се онлајн игри во кои превземате улога на одреден карактер во играта,движејќи се низ неа извршувате квестови,собирате искуство(experience) и станувате појаки. Во повеќето MMORPG игри имате по неколку класи на карактери што може да ги играте,најчести се warrior-ите,магионичарите и range/hunter-ите.
-World of Warcraft,игра што е верувам добро позната на сите,имате 2 факции,добра и лоша(alliance и horde),во секоја факција имате неколку раси(Во horde имате Orc,Undead,Blood Elf,Tauren,Troll и Goblin,во alliance имате воглавно хуманоидни суштества,Night Elf,Gnome,Dwarf,Human,Worgen и Draenei)а тие раси неколку класи.
-Conquer Online,верувам исто така со многу фанови меѓу форумџиите,каде што имате неколку класи на играње(Trojan,Taoist,Archer,Monk,Warrior,Ninja,Pirate),играта е дводимензионална,со специфичен PVP систем кој се разликува од повеќето игри од овој тип.
Тука се и Allods Online,Shaiya Online,Cabal,Lord of the Rings Online,RaiderZ и многу други.
Јас од набројаниве имам играно WoW,Conquer Online,Shaiya а сега планирам да ја пробам и RaiderZ.
Туга ми е што не можам да играм Kritika Online,anime-like MMORPG што нажалост е само на корејски сервери и не може да ја играат останатите.
Кои MMORPG игри сте ги играле,колкав период сте играле и кои се вашите искуства,критики,препораки?
 

MountainMan

Активен Член
29 јануари 2013
96
151
33
K2 Pakistan
Другар само WоW сум играл, и тоа едвај пошто компјутерот ми е 0. Инаку радо би почнал некоја од овие што си ги наведел али ако можат на:
1gb ram
128mb nVidia GeForce FX5200
2.40ghz Pentium 4

кажи можеме да почнеме заедно :)
 

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,685
3,863
1,183
Сум играл WoW и сеуште играм. Мислам дека ќе продолжам уште некое време, мада по малце ми станува досадна. Ја играм цели 3 години, со Death Knight, Paladin, Druid.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MountainMan

MountainMan

Активен Член
29 јануари 2013
96
151
33
K2 Pakistan
Сум играл WoW и сеуште играм. Мислам дека ќе продолжам уште некое време, мада по малце ми станува досадна. Ја играм цели 3 години, со Death Knight, Paladin, Druid.
Значи сум погодил за тебе во темата за никовите на што не асоцираат. :D
 

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,405
1,532
1,133
28
Уфф,разбирам. Јас до пред 2 недели имав полош компјутер од твојот,512 RAM,64 графичка и 2.20 процесор,и тоа Целерон.
Инаку,можеш со таа конфигурација да играш Shaiya,Cabal и WoW,за други незнам :)
 

Succubus

Истакнат Член
28 февруари 2012
562
835
393
under your skin.
Ja од овие ги имам играно WoW, LOTR online - ама оваа пократко време..
У WoW имам играно со night elf, draenei, human , а од класите mage, hunter, rogue, warrior, druid.. Обично си играв ally, али чат - пат и знаев да отидам и од кај хордите..Сепак, бев навикнана да играам со алијансата, од 6то одд. :D До пред 2-3 години прекинав константно да играам, а до пред месец - два сакав па да играам и ја најдев благодарение на |o$y(|-|0$0(|@l , ама избришав ја пошо сакам да се тргнам од компјутеро шо е можно повеќе, а како шо бев заразена играев по 10 саата дневно :D
Нема везе, WoW е прилично заразна игра, океј е тоа шо учеш многу подобро англиски и запознаваш луѓе, али моментално да тепам време на WoW - NEIN! (shake)
 

ComputerService

Истакнат Член
29 јануари 2013
443
235
143
Другар само WоW сум играл, и тоа едвај пошто компјутерот ми е 0. Инаку радо би почнал некоја од овие што си ги наведел али ако можат на:
1gb ram
128mb nVidia GeForce FX5200
2.40ghz Pentium 4

кажи можеме да почнеме заедно :)
so intel celeron 2.4 ghz/128 cache -- dane PLANIRAS IGRI DA IGRAS ?! ne zezaj .. mislam se igraat igri .. samo nekoj po stari .. inace za net . ti e super :D
 

MountainMan

Активен Член
29 јануари 2013
96
151
33
K2 Pakistan
Абе ја само и за тоа го користам... играм браузер игри и учам веб дизајн .. тоа е тоа доста е :D