Maкедонска новинарска танга

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
360
356
1,063
300.000.000 BC
Иако не сум читател на жута штампа,квази вести,ама невозможно е да не налеташ на дел од овие,особено ако отвориш фејсбук,или некој сајт. Ме иритира,како да го наречам, македонштината или балканштината или конзервативноста, во однос на женскиот стил. Ај ќе почнам редоследно.

Прво во почетокот беа “На Трајанка и се ѕирнаа гаќичките“.
После беше пратеничката Бендевска кај што ѕирнало парче ткаенина со плоштина од 2,6 цм квадратни, а веста доаѓа во ова издание:

ЛЕТААТ ТАНГИ НИЗ СОБРАНИЕ!

И сликата:


Подизвадена врвка од гаќи.Па што толку чудно и налудничаво? Веста и насловот се тотално различни,му доаѓа дека некоја дошла топлес во собрание, и гаѓала пратеници со танга гаќи. Идиотизам.

Далје, уште пофрустрирачко е ова:

Ај насловот што е згрешен ама испаѓаме како да сме некое планинско село,каде што жените се покриени со два тона облека и платно под нив. Ко да не сме виделе ни срамно влакно.


Koлку сте биле на одмор во Бугарија,Грција,Црна Гора, Хрватска,Шпанија,Романија? Сигурен сум дека едно 50 % женскиот пол сте го забележале во такви модели на купаќи. Па не препотија во медиуми со тоа дека НЕКОЈА СТАВИЛА ТАНГА. До толку ли сме конзервативни?

Далје, следува ова, според гугл:

http://www.telegraf.mk/foto/21454-toples-tangi-i-zgodni-tela-vo-ohrid-foto


А според “новинаров“ танга во целата галерија би требало да е ова.Нека му објасни некој за феноменот “собирање купаќи после излегување од вода“.

И ова http://press24.mk/node/29443 и уште што уште не.


Муабетот ми е, до толку ли е конзервативна нашава македонија па на една врква од гаќите се пали,фотографира и слика? Толку ли е контраверзно да се носи танга гаќи,па се слика шпекулира,озборува?
 
  • Like
Реакции: melpomena and slb_bobo

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
360
356
1,063
300.000.000 BC
Пази бе, има уште! И едно косово што го сметаме за конзервативно или муслиманско или како да е, е пошироко отворено него ли нашево планинарско друштво.

ФОТО: Косовската претседателка Јахјага ја покажа тангата


ФОТО: Македонска водителка ја отвори сезноната со танга во Охрид
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,263
9,106
1,683
Па да, македонското новинарство се занимава со вакви информации. За тоа и ги бива.
 
  • Like
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Па да, македонското новинарство се занимава со вакви информации. За тоа и ги бива.

Оние кои ги бидуваше или се упокоија под сомнителни околности или ги праќаат робија...
 

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
360
356
1,063
300.000.000 BC
Шо знам, ја мислев дека е најнормално парче облека кај секоја жена како прслук или пар штикли...а тоа да ти било ептен “недомаќинско“.