Mатурска вечер | Црнобело Форум

Mатурска вечер

Deadelina93

Полноправен Член
15 февруари 2012
52
107
18
Ovaa godina sum maturantka i me interesira vase mislenje vo odnos na izgledot :)

-kakov fustan ke nosite?
-kakva flizura?
-i kakva sminka?

Neli site sakame da sme najubavo sredeni taa vecer,epa ajde maturanti i maturantki da slusnam vasi mislenja i sliki...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dee Dee and Baronessa

mAcIkA

Истакнат Член
14 февруари 2012
382
516
393
Јас поминав на тој ред, и да ти кажам право вистина е тоа што сите го зборуваат да не трошиш залудно пари за скапи фустани чевли шминка,најважно е убаво да си поминеш.Гледај купи гардероба што ке можеш потоа да ја износиш,ако не за извлегување ,на некоја друга прослава.Да не биде како за на маскенбал со пердуви:nasmevka.Најбитно е убаво да се чувствуваш и се ке биде супер,Не вреди да се трошат мн пари за 3 саати забава .Ова е само мое мислење....
 

Baronessa

Истакнат Член
13 февруари 2012
541
751
93
Los Angeles!
абе тоа не е матура, тоа е свадба.. божееееее само малдоженци фалат... убаво е да се прослави но ако е на поопштен начин јас мислам подолго и по убаво ќе се памти... али што да правиш со глуп народ... јас ќе бидам најнормално со едноставно фустанче ВИСОКИ ПОТПЕТИЦИ и нормално не многу нападна шминка.... за фризура не му ја ни мислам пошто ќе ми биде нормално како што ми е природна косата и секако некои едноставни аксесоари...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dee Dee

Primrose

Староседелец
14 февруари 2012
683
1,287
1,093
your nightmares....
И јас сум матурантка оваа година. Најверојатно ќе носам кусо фустанче и салонки.
За шминка, фризура и се останато сеуште не сум размислувала.
 

Marrie

Староседелец
13 февруари 2012
509
803
693
Е јас сум во дилема. Дали краток или долг фустан.
А се знае дека ќе носам високи потпетици, фризурче ваљда пунџичка, и шминка во согласност со фустанчето.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dee Dee

Baronessa

Истакнат Член
13 февруари 2012
541
751
93
Los Angeles!
Е јас сум во дилема. Дали краток или долг фустан.
А се знае дека ќе носам високи потпетици, фризурче ваљда пунџичка, и шминка во согласност со фустанчето.
ОГОРМНАААА ГРЕШКА!!! Никогаш не се шминкај според бојата на облеката... користи тонови кои се во согласност со твојата коса и тен на кожа.... мој совет...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Marrie

Farfalla

Староседелец
14 февруари 2012
455
1,010
1,103
Факт е дека секој матурант се припотресува околу матурата. Сите ние што сме поминале сфаќаме колку е непотребно таквото фрлање на пари.
Ама тогаш меракот е поголем.
Околу облеката.. Бидете си свои. Јас лично сум за едноставна елеганција. Без сатени, тулови, шљокици, фустани што се влечат. Убаво едноставно фустанче ( а може и добра панталона), со добра штикла, лесна фризурка и тоа е тоа. Перфекција.
Лошо ми изгледаат матурантки во долги фустани (како и матуранти во класични одела). Попрактична сум. Не сакам после тоа парче облека да ми фаќа прашина на некој највисок рафт во плакар.

Сепак на крај изборот се сведува на вашиот вкус. Ако вие се чувствувате удобно така, терајте си.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi, Dee Dee and She

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,103
393
29
Струмица
Јас лани бев матурантка, и многу пари потрошив, ццц кога ќе се сетам само, инаку фустанот ми беше долг, со бои што се преливаат, преовладуваше розевата боја, сребрени штикли имав, сребрено чантиче и косата ми беше кадрава и пуштена, шминката ми беше на сребренка боја и тоа беше и гледајте таму да си поминете интересно, бидејќи музиката се заборава, но моментите со кој и како ќе ги поминеш таа вечер не... :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dee Dee

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,290
3,528
443
Скопје
Девојкииииииии не се преоптеретувајте со матурата ,послушајте ме. Еве јас каков фустан сошив пред 3 години 4614_93561479472_707069472_1847332_5928538_n.jpg
и верувајте ми дека од тогаш навака го немам облечено ниту еднаш. Ај го стеснив долниот дел убаво стои уз тело се тоа,ама кај да носам сатен бе ?! во диско,кафич?! На свадби и остали веселби не може да се носи пошо е ептен кратко и ете го,зафаќа место во плакар. А му се мислев 3 месеци како да биде што да биде ,милион слики симнав од интернет комбинирав. Штиклите ми беа бели, и тие зафаќаат место у шкаф сеа. Добро, ги носев 3,4 пати и толку им беше. Во моментот ми одговараа после тоа не. А цел град го свртев додека најдам бели.
Мој совет, купете си фустан една недела пред матура и тоа не било каква хаљина туку како оние што си ги носите секој викенд за излегување, исто и штикли.
А за фризура и шминка не жалам што дадов 1800 (имав изнајмено еден прамен коса-500ден) :wub