LCD vs. Plasma vs. LED

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,279
2,353
113
Софија
Јас имам дома ЛЦД и Плазма (ЛЦД ми е нов скоро го купив) и искрено кажано позадоволен сум од ЛЦД-то. Подобра слика има според мене.

Ваше мислење и искуства со телевизори?

 
  • Like
Реакции: Maks and Minella

alekjov1234

Староседелец
3 август 2012
138
48
1,028
LCD LG 17' ама почна да ми откажува нешто, али добро 6та година му е веќе
 

dejan_str

Полноправен Член
22 јануари 2013
35
14
8
37
Јас имам дома ЛЦД и Плазма (ЛЦД ми е нов скоро го купив) и искрено кажано позадоволен сум од ЛЦД-то. Подобра слика има според мене.

Ваше мислење и искуства со телевизори?

Зависи од моделот,има модели каде Plazma е подобра од LCD и обратно,Plazma и LCD Се типови на панели а LED е тип на осветлување на панелите,така да Plazma VS LCD би требало да гласи.Инаку LED осветлувањето е поевтина економична варијанта,така да не се палите многу по LED,новите монитори и телевизори се со LED осветлување само за да заштедат на енергија и се разбира поевтина изработка,но тоа е W-LED кој го користат 90% од сите телевизори монитори со LED,тоа е најевтиното LED осветлување за жал.RGB LED е друга причина но тешко да најдете таков,но ако гледате од PRO Аспект 90% од сите HIGH END монитори како EIZO,NEC..... користат CFCL а тоа старото кое беше актуелно пред LED.Така да ако барате Квалитет,најмалку што треба да ве интересира е дали има LED Или нема
 
  • Like
Реакции: Slims