Koлкава слобода треба да им се дава на децата? | Црнобело Форум

Koлкава слобода треба да им се дава на децата?

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,388
1,133
Yellow submarine
браво многу си паметна..сеа слободна си
За да не бидеш смешен во една дискусија, треба да се научиш првично да прифатиш критика, а не да напаѓаш со биртијашки фрази и второ да имаш издржани аргументи.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lillian

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,794
1,153
26
Битола
За да не бидеш смешен во една дискусија, треба да се научиш првично да прифатиш критика, а не да напаѓаш со биртијашки фрази и второ да имаш издржани аргументи.

Јас никој не нападнав туку кажав тоа шо го мислам и никогаш нема да остапам од то шо сум го рекол а камоли некој друг мене да ме премислува то не оди кај мене..то шо сум го рекол стојам и така и ќе остани а вашето мислење е ваше и вие сте тие кој напаѓаат и се прајте као демек многу знајте..океј јас сваќам дека секој мисли поинаку и нормално го почитвам мислењето ваше ама вие сте тие кој шо не го почитвате..Јас воопшто не сум смешен само вие сте несериозни.
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,848
1,153
Јас никој не нападнав туку кажав тоа шо го мислам и никогаш нема да остапам од то шо сум го рекол а камоли некој друг мене да ме премислува то не оди кај мене..то шо сум го рекол стојам и така и ќе остани а вашето мислење е ваше и вие сте тие кој напаѓаат и се прајте као демек многу знајте..океј јас сваќам дека секој мисли поинаку и нормално го почитвам мислењето ваше ама вие сте тие кој шо не го почитвате..Јас воопшто не сум смешен само вие сте несериозни.

Супер. Чим ти си тој што сВаќа баш ми е мило :)
Ние како (не)сериозни почнавме да дебатираме... ти мислиш вака јас мислам така. Ако во текот на дискусијата остана без зборови... можеше да се повлечеш, така немаше да бидеш кловнот во целава приказна :) Ама сега... :) Сега само си влагаш од дупка во дупка.

И да се вратиме на темата... Што мислиш, едно дете ако има непречена слобода, ќе биде многу попаметно, од дете што родителите го застанувале на места каде што тоа од неискуство не знаел дека треба да застане?
 

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,794
1,153
26
Битола
Супер. Чим ти си тој што сВаќа баш ми е мило :)
Ние како (не)сериозни почнавме да дебатираме... ти мислиш вака јас мислам така. Ако во текот на дискусијата остана без зборови... можеше да се повлечеш, така немаше да бидеш кловнот во целава приказна :) Ама сега... :) Сега само си влагаш од дупка во дупка.

И да се вратиме на темата... Што мислиш, едно дете ако има непречена слобода, ќе биде многу попаметно, од дете што родителите го застанувале на места каде што тоа од неискуство не знаел дека треба да застане?

од шо се прајш толку мн шо знајш до сеа не сФате дека си зборам на свој диалект..хахаххахаха па мене ќе ми соли памет за образование и сл. работи..смешно ептен хахаххаа ти си тој шо влегвла од една во друга истите работи ги пишиш по стоти пат оти нема шо да кажиш друго.Не вреди чоек да дискутира со тебе ххаха така да ова ќе биди послден мој коментар поврзано со ова и со тебе..
 

Ана-Каренина

Староседелец
25 февруари 2012
998
1,749
1,093
Пред околу еден недела запознав едно дете мајка му е директорка на многу позната фирма а татко му е професор кај мене на факултет. Детето е преразгалено, има 10 години а има машина од телефон а и многу лошо го имаат воспитано, премногу му е се` дозволено. За разлика од него запознав две дечиња едното 11 а друго 8 исто така имаат татко што е професор кај мене на факултет абе алал да му е на човекот како ги има воспитано децата. Многу мирни и мили дечиња, не се разгалени баш напротив.
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,848
1,153
од шо се прајш толку мн шо знајш до сеа не сФате дека си зборам на свој диалект..хахаххахаха па мене ќе ми соли памет за образование и сл. работи..смешно ептен хахаххаа ти си тој шо влегвла од една во друга истите работи ги пишиш по стоти пат оти нема шо да кажиш друго.Не вреди чоек да дискутира со тебе ххаха така да ова ќе биди послден мој коментар поврзано со ова и со тебе..

Супер. Пишуваш на свој дијалект. Јас кога зборувам литературно, по секако го изговарам зборот со ф, затоа што така е полесно за изговор, ама не го пишувам така. Така оди и со дијалектите :)
Втора работа. Многу си агресивно дете. Ептен имплусивно, до таа мера што не размислуваш два пати пред да напишеш нешто :)
Можеби се повторувам, можеби едно исто зборам, а можеби ти само едно исто сфаќаш, затоа што толку ти е капацитетот(или ништо не сфаќаш).

И.... ако не сакаш да зборуваш со мене, едноставно не зборувај, игнорирај ме пример :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: True_Blood

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,880
942
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Повелете линк до малку подолг текст за тоа како со децата (ќе го ископирав овде, ама многу е, а не сакам да го касапам да вадам делови) - да имаат слобода максимална, но да не им се дозволи да ја злоупотребуваат. Да се научат да мислат со своите глави и да расудуваат трезвено, за последицит од нивните акции!
Мора да им се даде слобода на децата, но да научат дека слободата не ги ослободува од последиците!
Ме плашат денешните родители и НИВНИТЕ СЛОБОДИ!

Денешната „омладина“ некако настранува од оваа патека (да мисли за последиците)... или пак мене така ми се чини...
 

Mameha

Староседелец
9 јуни 2013
365
819
1,103
Вселената
На децата треба да му се даде онолку слобода колку што му одговара за годините. Ни премногу разгаленост на глава да ти се качува, невоспитаност, ни премногу строгост туку златна средина.
Иако во последниве неколку години многу "пораснаа" пред време и прават работи кои треба да ги прават во покасните години, едноставно сегашните деца не знаат што е детство, лузни по нозете, безгрижност,играње по улиците....бидејќи сега се зафатени со фејсбук и со фаќање на дечковци, женски и броење кој имал повеќе партнери уште од 12 години...
А за сето тоа до некаде се криви родителите бидејќи премногу му дозволуваат за нивните години, ги презадоволуваат, разгалуваат или пак не му посветуваат доволно внимание.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ночной охотник

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,848
1,153
Не знам зошто викате дека во последниве неколку години многу „пораснаа“.
Реално... секогаш ги имало„пораснатите“.
И во мое време 15 годишни забременуваа, ама се мажеа, не абортираа(иако не можам да речам дека ги немаше и овие другите варијантни ама поретки беа).
Не е тоа толку многу до времето...колку што е до родителите.
 

Redhead

Bookworm
23 февруари 2012
1,060
2,039
1,133
Neverland
Не знам зошто викате дека во последниве неколку години многу „пораснаа“.
Реално... секогаш ги имало„пораснатите“.
И во мое време 15 годишни забременуваа, ама се мажеа, не абортираа(иако не можам да речам дека ги немаше и овие другите варијантни ама поретки беа).
Не е тоа толку многу до времето...колку што е до родителите.

Можеби подобро било скриено тогаш.
Денес за жал,абортусот го користат како контрацепциско средство.
Но,тоа е друга тема веќе.
Битни се границите што ги поставува родителот низ текот на развојот на своето дете.
Јас кога бев дете,се знаеше до каде можам да идам со своите постапки.
Одлуката на родителот,барем во мое време (а,не сум толку стара:D),се почитуваше.
Не е дека не сме правеле глупости,ама како денес,со ова темпо што го имаат младите,не било.
Времето,и генарцискиот јаз си го прават своето.
Начинот на воспитување тогаш и денес е различно.