Kамен во жолчка | Црнобело Форум

Kамен во жолчка

oscar

Истакнат Член
30 август 2012
5
2
103
Ме болеше стомакот и реков да видам од што е, кога на ехо покажа дека сум имал некое мало камче на жолчката. Болките ми беа кај папокот а како што знам жолчката боли од десна страна под ребрата. Докторот рече не е страшно не е голем. Некој со слично искуство, како се живее со камен?
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
операција бралеее
ке ти га извадиф камен и ке ти падне камен од душичкава тфоја оскарска
само јако напред брат и без плашење, ј***ш камен ти да си жиф и здраф !
поздраф
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Gemini and Hkakashi

oscar

Истакнат Член
30 август 2012
5
2
103
операција бралеее
ке ти га извадиф камен и ке ти падне камен од душичкава тфоја оскарска
само јако напред брат и без плашење, ј***ш камен ти да си жиф и здраф !
поздраф
демек мал бил за операција, ќе виделе потаму хаха
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
епа супер брат,ондак може да се излечи и без операцију, ке ти даеф они лек што ке ти га уништи тј посетител у тебе
непожелан гостин : )
али иди куде оргинал доктори, друара ми у Куманоо 2 пута га оперирасфа за 3 дна
као демек не е камен слепо врево е, устфари камен е и два пута га оперирсфа, беда доктори...
аее брат сс среќу, чекамо те да каеш дека сфе е океј
чекамо те и на некоју собиранку без камен....... и да се напраимо ми камен ; )
поздраф нездраф
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: oscar, Hkakashi and Gemini

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,491
1,123
Скопје
Ако каменчето е мало тогаш наввистина нема потреба од операција.
Можеш да пиеш одредени таблети кои помагаат во негово разградување и одстранување од организмот.
Истотака има и чаеви кои можат да помогнат.
Пред се, немој да се грижиш, не е ништо страшно, особено не ако се работи за мал камен.
А знам за луѓе кои живеат со огромни камења во себе, одат на операција, им ги отсрануваат и пак се појавуваат и се така.. ама сето тоа се регулира и средува.
И со регулирање на исхраната може да се влијае врз создавањето на каменот.
Жолчката е материја во организмот која има одредена pH вредост. Кога таа вредност се зголемува или намалува т.е закиселува или станува побазна пред се како резултат на некој начин на исхрана, некои компоненти и соли кои се содржат во жолчката почнуваат да се таложат. Така настануваат каменчиња.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: oscar

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
не еди сончоглед, не грицкај нокти и пи сфако сабајле јогурт ; )
aлкохол никако
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: oscar